کنگره آمریکا به لایحۀ عدم لغو تحریم‌ها رأی مثبت داد

واحد مرکزی خبر نوشت: دو هفته پس از شکست تلاش در کنگره به منظور از بین بردن موافقتنامه هسته ای ایران ، قانونگذاران آمریکایی روز پنجشنبه به تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن این موافقتنامه یا تضعیف آن از طریق لایحه ای که ارائه شده بود ادامه دادند.

در رای گیری درباره این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا 251 نفر رای مثبت و 173 نفر رای منفی دادند. براساس این لایحه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اجازه نخواهد داشت هیچ تحریمی را علیه ایران لغو کند تا اینکه این کشور 40 میلیارد دلار به عنوان غرامت به آمریکایی هایی پرداخت کند که گفته می شود قربانیان تروریسم مورد حمایت ایران بوده اند.

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد اوباما این لایحه را در صورتی که تصویب شود وتو خواهد کرد و وی با هرگونه لایحه که باعث تضعیف موافقتنامه ماه ژوئیه بین آمریکا و پنج قدرت دیگر جهان ( روسیه، فرانسه، انگلیس، چین و آلمان) و ایران شد مخالفت خواهد کرد.

همچنین بعید به نظر می رسد این لایحه در سنای آمریکا تصویب شود ، جایی که دموکرات ها ماه گذشته توانستند آراء لازم را برای محافظت از موافقتنامه هسته ای ایران به دست آوردند.

هدف از موافقت نامه به دست آمده با ایران، محدود شدن برنامه هسته ای ایران در ازای کاهش تحریم ها علیه این کشور است.

با این حال مخالفان این موافقتنامه که همه جمهوریخواهان در کنگره آمریکا را شامل می شود می گویند می خواهند بر مخالفت خود با این موافقتنامه تاکید کنند و این پیام را ارسال کنند که رئیس جمهور بعدی آمریکا ممکن است از آن حمایت نکند. رئیس جمهور بعدی آمریکا ژانویه سال 2017 اداره امور در این کشور را به دست خواهد گرفت. انتخابات ریاست جمهوری بعدی آمریکا نیز نوامبر سال 2016 برگزار خواهد شد.

در همین حال گروهی متشکل از 9 سناتور دموکرات آمریکایی ازجمله دو نفر که در رای گیری ماه گذشته درمورد موافقتنامه هسته ای ایران رای مخالف داده بودند روز پنجشنبه لایحه ای را با هدف تقویت این موافقتنامه ارائه کردند.
براساس این لایحه ، دولت آمریکا می بایست گزارش هایی را ازجمله درباره جزئیات استفاده ایران از وجوه دریافت شده پس از لغو تحریم ها و همچنین درباره تحقیق و توسعه هسته ای ایران ارائه کند.

این سناتورها تصریح کردند درحال مذاکره با جمهوریخواهان به منظور پیشبرد این لایحه هستند اما مشخص نیست لایحه مورد نظر چه زمانی به رای گذاشته خواهد شد.

5252

کد N978338