جزئیات دیدار نعمت‌زاده با همتای ترک

وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران با وزیر گمرک و تجارت ترکیه دیدار و درباره نحوه توسعه همکاری‌های گمرکی، رفع مشکلات پایانه‌های مرزی و راه‌های گسترش مبادلات تجاری دو کشور گفت‌وگو وتبادل نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آشچی وزیر گمرک و تجارت ترکیه در این آغاز این دیدار با ابراز تاسف نسبت به کشته‌شدن صدها حاجی ایرانی در فاجعه منا و تسلیت به ملت و دولت ایران، گفت: ملت و دولت ترکیه خود را در غم و اندوه مردم ایران شریک می‌دانند.

در این دیدار موضوع همکاری‌های گمرکی، رفع موانع و محدودیت‌های کاری ایجادشده در مرز گوربولاغ و بازرگان مورد بحث قرار گرفت.

محمدرضا نعمت‌زاده با اشاره به وضعیت پایانه‌های غیر فعال و فعال مرزی بین دو کشور گفت: بسته‌بودن مرزها موجب انباشته‌شدن و افزایش حجم کاری پایانه مرزی بازرگان - گوربولاغ شده است که باید تلاش شود این مشکل هرچه زودتر برطرف شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکل تاخیر در اجرای طرح پنجره واحد گمرکی گفت: اجرای این طرح جهت کاستن از دیوانسالاری و امور گمرکی مضاعف در دو سوی مرز بازرگان و گوربولاغ موضوعی بسیار مهم و ضروری است.

وی با اشاره به موضوع هدف‌گذاری چشم‌انداز 30 میلیارد دلاری تجاری اقتصادی بین دو کشور که از سوی رئیسان جمهوری دو کشور تعیین شده است، گفت: متاسفانه طی دو سال اخیر شاهد کاهش حجم مبادلات هستیم. ناآرامی‌ها در مناطق شرقی ترکیه، تجارت دو کشور را تحت تاثیر قرار داده است. امیدواریم از طریق ایجاد راهکار‌های مناسب و توسعه مناسبات اقتصادی - تجاری اهداف بلند مورد توافق در چشم‌انداز 30 میلیارد دلاری، هر چه سریع‌تر محقق شود.

وزیر گمرک و تجارت ترکیه نیز اظهار کرد: آنکارا معتقد است حجم مبادلات بازرگانی دو کشور نه‌تنها ظرفیت ارتقا به 30 میلیارد دلار بلکه به 100 میلیارد دلار را نیز دارد. ما باید از طریق تلاش و ارتقای مناسبات و همکاری‌های تجاری و اقتصادی در سطوح مختلف با سرعت بیشتری به سوی این هدف تعیین‌شده حرکت کنیم.

وی همچنین در مورد اهمیت بازگشایی مجموعه مرزهای ترکیه با ایران گفت: امیدواریم به زودی همه مرزهای میان دو کشور را فعال کنیم.

علیرضا بیگدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و ولی‌الله افخمی معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه و تجارت ایران نیز در دیدار نعمت‌زاده و آشچی حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N978165