روایتی تصویری از برگزاری مراسم یادبود شهدای منا در بیروت؛

اشک، مقاومت، مطالبه گری و لعنت بر آل سعود

سیاسی

رفت و آمد هیات ها و چهره های سیاسی، مذهبی، فرهنگی و رسانه ای در مراسم و عرض تسلیت آنها به اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران به عنوان نمایندگان کشورمان توجه هر مخاطبی را نسبت به خود جلب می کرد.

گروه بین الملل ـ حنیف غفاری: روز ۴ شنبه ساعت ۴ بعد از ظهر، ورودی منطقه ضاحیه در بیروت شاهد رفت و آمد خیل عظیمی از کسانی بود که درپاسخ به دعوت سفارت جمهوری اسلامی ایران جهت  برگزاری مراسم یادبود شهدای فاجعه منا در مجتمع فرهنگی امام شمس الدین حضور یافته بودند.

رفت و آمد مادران و پدران شهدای مقاومت به محل برگزاری مراسم، رنگ و بوی خاصی به آن بخشیده بود. فرزندان مقاومت در کنار مسئولین سفارت جمهوری اسلامی ایران با همان چهره های محکم، با صلابت و پرامید خود هدایتگر حضار به محل برگزاری مراسم بودند.

 لباس های یک دست مشکی برگزار کنندگان مراسم روایت گر عزایی بود که امروز جهان اسلام را در ماتمی عمیق فرو برده است، عزایی به وسعت حرمت قطره قطره خون حجاجی که طواف آنها حول حرم امن الهی به قربانی شدن آنان توسط رژیمی منفور و بدنام به نام «آل سعود» شد.

رفت و آمد هیات ها و چهره های سیاسی، مذهبی، فرهنگی و رسانه ای در مراسم و عرض تسلیت آنها به اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران به عنوان نمایندگان کشورمان توجه هر مخاطبی را نسبت به خود جلب می کرد.

 علاوه بر رهبران جریان ها و احزاب مختلف سیاسی در لبنان، «حسین حاج حسین» وزیر صنعت، «غازی زعیتر» وزیر راه و ترابری، «محمد فنیش» وزیر مشاور، «رونی عریجی» وزیر فرهنگ و دیگر مقامات دولتی و اجرایی این کشور در مراسم حضور یافته و ضمن اعلام همدردی با جهان اسلام و خصوصا ملت ایران، یاد قربانیان فاجعه منا را گرامی داشتند.

محکومیت نقش رژیم آل سعود در بروز فاجعه منا البته؛ مهمترین موضوعی بود که از سوی افراد حاضر در مراسم به کرات مورد توجه و قرار گرفت.

یادآوری خاطره قربانیان منا در میان سکوت جمعیت و تلاوت آیات قرآن کریم، فضای معنوی پررنگی را بر این مراسم حاکم ساخته بود. آنچه بانیان و میهمانان مراسم را به یکدیگر پیوند می داد، حزن و اندوه همه آنها نسبت به فاجعه منا و شهادت زوار حریم امن الهی بود. تاثر و تاسف نسبت به این فاجعه، حتی در چهره میهمانان غیر مسلمان شرکت کننده در مراسم نیز به چشم می خورد.

در آن  فضای معنوی و صمیمانه، مشاهده چهره ای خاص و نام آشنا جمعیت را به وجد آورد. در آغوش کشیدن «شیخ جواد مغنیه» پدر شهید بزرگوار مقاومت «حاج عماد مغنیه» افتخار بزرگی برای ما بود. افتخار در آغوش کشیدن پدری قد خمیده ولی آزادمنش و استوار که هدیه ای به نام «حاج رضوان» را نصیب فرزندان مقاومت و محبین اهل بیت عصمت و نبوت علیهم السلام ساخت، توفیق بزرگی بود که به لطف پروردگار نصیبمان شد.

مراسم بزرگداشت شهدای فاجعه منا حدود ساعت ۶ پایان یافت. دکتر «محمد فتحعلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت پس از پایان مراسم در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «امروز عالم اسلامی بابت فاجعه منا عزادار است. افراد زیادی  که در انتظار استقبال از حجاج خود پس از بازگشت از مراسم معنوی حج بودند، امروز در انتظار بازگشت پیکرهای بی جان حجاج خود هستند. امروز خانواده های زیادی در انتظار پیکرهای عزیزان خود هستند....»

نزدیک اذان مغرب و عشا که هوا رو به تاریکی می رفت، حضار و بانیان مراسم با همان چهره های مغموم و در عین حال مطالبه گرخود از مجتمع فرهنگی امام شمس الدین خارج می شدند، چهره هایی که هر یک از آنها تصویری گویا از جنایات و خیانت های رژیم آل سعود در تقابل با امت واحد اسلامی بود.