در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل؛

ظریف با وزرای خارجه «اتریش، سوئیس، کره جنوبی و مکزیک» دیدار کرد

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل با وزرای خارجه کشورهای اتریش، سوئیس، کره جنوبی و مکزیک دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر،  در ملاقات محمدجواد ظریف با همتای مکزیکی خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک طرفین بر گسترش روابط سیاسی و اقتصادی دوجانبه تاکید کردند.

ظریف در این ملاقات فرصت‌های تجاری و اقتصادی پس از امضای توافق هسته‌ای را برشمرد و از طرف مکزیکی دعوت کرد که همپای بقیه کشورها از این فرصت استفاده کند.

در این دیدار لازمه موفقیت چنین اقدامی در گام اول حمایت دولت به ویژه در بخش های بانکی و مالی برشمرده شد.

طرف مکزیکی نیز ضمن تبریک دستاوردهای سیاسی کشورمان به ویژه توافق هسته‌ای و تاکید بر گسترش هر چه بیشتر روابط سیاسی و اقتصادی اظهار داشت: چنین عزم و علاقه‌ای به صورت واقعی در دولت مکزیک وجود دارد.

دیدار ظریف با وزیر خارجه اتریش

وزرای خارجه ایران و اتریش نیز در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر ملاقات کردند. در این ملاقات موضوعات مورد علاقه طرفین مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.  وضعیت پناهجویان و بحران سوریه از جمله این موضوعات بود.

ظریف از بی عملی کشورهای اروپایی در برابر زیاده خواهی‌های عربستان شدیدا انتقاد کرد و گفت: رفتار نامعقول این کشور در بحران‌های سوریه و یمن نه تنها با برخورد شایسته کشورهای اروپایی و آمریکا روبرو نشده، بلکه بر عکس در حالی که عربستان مشغول بمباران یمن است از حمایت و قطعنامه شورای امنیت هم برخوردار می‌شود.

ظریف همچنین بر راه‌حل سیاسی مشکل سوریه که نتیجه نهایی آن بدون پیش داوری باید از سوی مردم آن کشور تعریف شود، تاکید 

رایزنی وزرای خارجه ایران و سوئیس

وزرای خارجه ایران و سوئیس ضمن ملاقاتی در حاشیه نشست مجمع عمومی در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین گفت‌وگو کردند. طرف سوئیسی در این ملاقات با اشاره به لغو - و نه تعلیق - همه تحریم‌های سوئیس در ماه اگوست اظهار داشت: ما به روابط بین دو کشور اعتماد داریم و مایل هستیم مرحله‌ای جدید و جدی از گفت‌وگوهای دوجانبه را در همه حوزه‌های مورد علاقه شروع کنیم.

ظریف نیز در این ملاقات ضمن اعلام آمادگی برای گسترش روابط در همه حوزه‌های مورد علاقه طرفین از نقش سوئیس در حوزه‌های مختلف بین‌المللی از جمله در حوزه‌های بشردوستانه تقدیر کرد.     

دیدار و ملاقات ظریف با وزیر خارجه کره جنوبی

ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با همتای کره‌ جنوبی خویش ملاقات کرد.

وزیر امور خارجه کره ضمن اشاره به حصول توافق هسته‌ای ابراز امیدواری کرد کشورش بتواند از تجارب این توافق برای گسترش صلح در منطقه شرق آسیا و شبه جزیره کره استفاده کند.

در این ملاقات حوزه‌های مختلف روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مورد بررسی طرفین قرار گرفت.

ظریف ضمن اشاره به آخرین تحولات مربوط به اجرای توافق هسته‌ای از طرف کره‌ای خواست از این فرصت و از ظرفیت‌های اقتصادی ایران برای توسعه تجارت با بازار ۳۰۰ میلیونی آسیای میانه و خاورمیانه استفاده کند.  

ظریف با وزرای خارجه «اتریش، سوئیس، کره جنوبی و مکزیک دیدار کرد