منصوری آرانی:

گزارش برجام نباید سیاه نمایی یا سفید نمایی محض باشد/ دقت را فدای سرعت نکنیم

انرژي هسته‌يي,برجام

یک عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام با تاکید بر لزوم طی مراحل قانونی در ارائه گزارش این کمیسیون از توافق هسته‌ای گفت که اگر روال قانونی درباره این گزارش طی نشود ممکن است گزارش نهایی یا سیاه نمایی محض و یا سفید نمایی محض باشد که هر دو خطا است.

یک عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام با تاکید بر لزوم طی مراحل قانونی در ارائه گزارش این کمیسیون از توافق هسته‌ای گفت که اگر روال قانونی درباره این گزارش طی نشود ممکن است گزارش نهایی یا سیاه نمایی محض و یا سفید نمایی محض باشد که هر دو خطا است.

عباسعلی منصوری آرانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: بیش از این نیز در کمیسیون برجام مصوب شده بود که گزارش کمیسیون کمیته‌محور باشد؛ لذا اعضا در پنج کمیته دفاعی- امنیتی ، حقوقی ، اقتصادی ،‌فنی و سیاسی تقسیم شدند و قرار شد هر کمیته گزارش خود را تهیه و به کمیسیون ارائه کند و بعد از بررسی پیشنهادات و اعمال اصلاحات گزارش در کمیسیون به رای گذاشته شود.

وی افزود:‌ تاکنون گزارش کمیته دفاعی-امنیتی نوشته شده و پیشنهاداتی مطر ح شده و گزارش این کمیته به رای گذاشته نشده است. در جلسه روز شنبه کمیسیون نیز گزارش کمیته دفاعی- امنیتی را به رای می‌گذاریم و بعد از آن گزارش کمیته حقوقی ، اقتصادی، فنی و سیاسی هم با اعمال اصلاحات و پیشنهاداتی به رای گذاشته خواهد شد و بعد از آن وارد تنظیم گزارش نهایی کمیسیون می‌شویم که بر مبنای گزارش کمیته‌ها خواهد بود. گزارش هر کمیته شامل سه بخش فرصت، تهدید و پیشنهاد است و گزارش نهایی هم به همین شکل نوشته خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به موضوع توافق هسته‌ای با دو دیدگاه نگاه می‌شود؛ هم تهدید محوری و هم فرصت محوری و ما شاهدیم که افرادی با گرایش‌های فکری یکی از این دو رویکرد را برگزیده‌اند. اما اگر قرار باشد گزارش‌های کمیسیون برجام صرفا تهدیدمحور نوشته شود منفی و پر از اشکال خواهد بود، گویا برجام یک اقدام نامیمون و خائنانانه است و در مقابل اگر قرار باشد صرفا فرصت محور باشد گزارش نشان خواهد داد که برجام پر از محاسن و خارج از اشکال است. ما برای این‌که این اشکال بوجود نیاید گفتیم که کمیته‌ها گزارش را در کمیسیون مطرح کنند و بعد گزارش نهایی جمع‌بندی شود.

این عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام افزود: در واقع بعد از این‌که مخالفین و موافقین گزارش کمیسیون نظرات خود را راجع به گزارش اصلی مطرح کردند این گزارش به رای گذاشته می‌شود و به رئیس مجلس ارائه خواهد شد. اگر کمیسیون برجام مشابه همه کمیسیون‌های مجلس روال قانونی را طی کند خدشه‌ای به گزارش وارد نخواهد شد؛ لذا امیدواریم مسیر قانونی طی شود تا گزارشی که به هیأت رئیسه ارائه می‌شود خالی از هر شبهه و با دقت و همه جانبه‌نگری باشد.

وی در پایان تصریح کرد: اگر روال قانونی طی نشود و گزارش کمیته‌ها به رای گذاشته نشود ممکن است گزارش نهایی یا صرفا تهدید محور و یا صرفا فرصت محور باشد که سیاه‌نمایی و یا سفید نمایی محض است که هر دو خطا است؛ بنابراین نباید بگذاریم که دقت فدای سرعت شود؛ زیرا گزارش کمیسیون برجام سند مهمی خواهد بود و نباید با اقدام عجولانه این سند مهم را به بازی بگیریم.

انتهای پیام

کد N977761