نامه وزیر کشور به همتایش در عربستان: دردناک تر از اصل واقعه منا، پاسخگو نبودن میزبانان زائرین است

عبدالرضا رحمانی فضلی,حادثه منا حج 1394شمسی

عبدالرضا رحمانی فضلی خواستار تشکیل کمیته مشترک همکاری های امنیتی و فنی ایران و عربستان در سطح مسئولان وزارت کشور دو طرف برای رسیدگی فوری به آسیب دیدگان فاجعه منا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ در نامه وزير کشور خطاب به محمدبن نایف بن عبدالعزیز آل سعود وزیر کشور عربستان سعودی آمده است: دردناکتر از اصل واقعه ، موضوع عدم مسئولیت پذیری و پاسخگوئی و در نتیجه عدم همکاری شایسته و غیر قابل پذیرش کارگزارانی است که قانوناً، عرفاً و اخلاقاً ، مسئولیت میزبانی و تأمین امنیت همه جانبه زائرین بیت الله الحرام را عهده دار بوده اند.

وزیر کشور در این نامه خواستار همکاری وزیر کشور عربستان و دستور وی مبنی بر الزام کارگزاران برگزاری مناسک حج به منظور تعامل و همکاری صمیمانه ، مجدانه و مسئولانه با نماینده مقام معظم رهبری و سرپرست حجاج ایرانی ، نمایندگان اعزامی رئیس جمهور به عربستان و رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران برای تعیین عاجل وضعیت آن تعداد از حجاجی که پس از وقوع آن حادثه دلخراش تاکنون خود را به کاروان های مربوطه معرفی نکرده اند و همچنین تشخیص هویت و انتقال فوری جانباختگان به ایران اسلامی ، ارائه خدمات شایسته به مصدومین و مجروحین این حادثه تلخ و دلجویی ، همراهی و همدردی با منسوبین و همراهان افراد متوفی و مجروحان شده است.

نامه رحمانی فضلی به وزیر کشور عربستان روز گذشته در چهارمین احضار کاردار عربستان در تهران به وزارت امور خارجه کشورمان در اختیار وی قرار گرفت تا تسلیم وزارت کشور عربستان شود.

گفتنی است وزیر کشور و رئیس ستاد ویژه رسیدگی به حادثه منا هفته قبل و همزمان با وقوع فاجعه منا نیز پیامی برای همتای عربستانی خود ارسال کرده بود.

2727

 

 

کد N977646