عضو مجلس خبرگان رهبری:

واقعه غدیر مملو از ظرفیت‌های وحدت‌بخش برای امت اسلام است

غدير

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه واقعه غدیر مملو از ظرفیت های وحدت‌بخش برای امت است، گفت: نخبگان و فرهیختگان حوزه و دانشگاه، رسانه‌های گروهی و نوشتاری باید با تبیین درست حادثه غدیرخم، محورهای وحدت بخش آن را استخراج و در مسیر وحدت میان جهان اسلام بکار گیرند.

آیت الله محمدحسن ممدوحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، با گرامیداشت دهه امامت و عید سعید غدیر اظهار کرد: واقعه عظیم غدیر یک رویداد دینی و سیاسی بود و به منزله یک واقعه تاریخی گذرا به شمار نمی رود.

عضو خبرگان رهبری افزود: غدیر استمرار مکتب توحیدی و نبوت پیامبر اسلام(ص) است که تداوم‌بخش نظام و حکومت اسلامی است.

وی تصریح کرد: با وجود اهمیت معرفی غدیر به مسلمانان و آزادگان جهان، تاکنون کار تاثیرگذاری در این عرصه انجام نشده است، در حالی که رسانه فضای مناسبی برای تببین غدیر و معرفی آن در جهان است.

ممدوحی عنوان کرد: غدیر یک نظام عقلانی و فلسفی است و با وحدت اسلامی و انسجام مسلمین هیچ مغایرتی ندارد و باید آن را به شیوه عقلانی و فلسفی معرفی کنیم.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در مورد دو مولفه مهم حکومت و سیاست در غدیر خم خاطرنشان کرد: غدیر بدان معناست که اسلام مبتنی بر حکومت و سیاست اسلامی است و به حکومت دینی و مدیریت یک جامعه اسلامی توجه دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار کرد: غدیر باید به عنوان یک رویداد مهم در تاریخ اسلام به نسل جوان معرفی شود و مبلغان نیز در برنامه‌های تبلیغی خود توجه کافی به شناسایی و معرفی غدیر و ابعاد مهم اجتماعی و سیاسی این واقعه داشته باشند.

وی گفت: وهابیت و تفکرات انحرافی تکفیری تلاش می‌کنند با آتش فتنه و اختلاف، واقعه غدیر در تاریخ اسلام به فراموشی سپرده شود، در حالی که حقانیت امیرالمومنین (ع) برای بسیاری از مسلمانان جهان مشخص است.

ممدوحی خاطرنشان کرد: غدیر خم یک نعمت الهی است که دین را به کمال رساند. شیعه واقعی کسی است که ولایت برگرفته از غدیر خم را در ابعاد سیاسی و دینی و اجتماعی زندگی اش پیاده کند.

انتهای پیام

کد N977560