وزیر امور خارجه آمریکا:

اگر حملات روسیه برای مبارزه با داعش باشد، با آن موافق هستیم

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی به منظور بررسی پیش نویس قطعنامه جدید روسیه با محوریت مبارزه با تروریسم گفت: حملات هوایی روسیه در سوریه نباید در جهت کمک به دولت این کشو باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در سخنان خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد، حمایت کشورش از حملات هوایی اخیر روسیه به گروه تروریستی داعش در سوریه را به کمک نکردن این حملات به دولت سوریه منوط دانست.

کری گفت: تنها در صورتی حاضر به حمایت از حملات هوایی روسیه در سوریه علیه داعش هستیم که این حملات در راستای حمایت از دولت «بشار اسد» نبوده، بلکه صرفاً متوجه تروریست ها باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی که در سطح وزراء امور خارجه و به منظور بررسی پیش نویس قطعنامه جدید روسیه با محوریت مبارزه با تروریسم در شورای امنیت سازمان ملل در حال برگزاری است ادامه داد: رویکرد مبارزه با تروریسم باید مبتنی بر اصول مشخص و ثابتی باشد. در عصر حاضر تروریست ها می دانند که چگونه از ابزار رسانه برای پیش برد اهداف و مقاصد سوء خود استفاده کنند؛ لذا ما نیز باید در برابر صف آرایی آن ها به ویژه استفاده از رسانه ها برای جذب افراد و نیروها برای اقدامات و عملیات تروریستی شان ایستاده و با آن مقابله کنیم.

جان کری که گویا حمایت های کشورش از گروه تروریستی داعش به انحاء گوناگونی من جمله ارسال هوایی تسلیحات مدرن و پیشرفته به گروه تکفیری-صهیونیستی داعش را از یاد برده است، در ادامه سخنان خود افزود: باید به سرعت برای جلوگیری از فاجعه انسانی با تروریست ها به مقابله برخیزیم.

این دیپلمات آمریکایی تأکید کرد: اگر اقدامات روسیه برای مبارزه با داعش باشد، با آن موافق بوده و از آن حمایت می کنیم.

وی همچنین مدعی شد که در صورت باقی ماندن اسد در سوریه، داعش شکست نمی خورد.

در این راستا، وزیر امور خارجه چین نیز در این نشست، تنها راهکار حل بحران کنونی در سوریه را روش های سیاسی دانست و از کشورهای همسایه این کشور خواست تا در این روند مشارکت داشته باشند.

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در ادامه تصریح کرده بود که کشورهای حوزه خاورمیانه خود باید برای سرنوشتشان تصمیم گیری کنند.

«لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه نیز در همین نشست به تکرار مواضع خصمانه پیشین کشورش در قبال دولت قانونی و مشروع سوریه پرداخت و مدعی شد که ادامه سیاست زمین سوخته دولت کنونی سوریه موجب جدایی و شکاف بیشتر میان دولت و ملت سوریه شده است.

گفتنی است، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در همین نشست اعلام کرد که همچنان برای همکاری های دیپلماتیک در خصوص هماهنگی برای حملات هوایی در راستای مبارزه با تروریست های داعش در سوریه باز است و این کشور آماده است تا به این همکاری ادامه دهد.

لاوروف در ادامه افزود: آنچه ما از حملات هوایی به تروریست ها در سوریه قصد داریم به آن برسیم، تغییری در حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا محسوب نمی شود.

پیشتر «میخائیل بوگدانف» معاون وزیر امور خارجه روسیه ساعاتی قبل در این باره اعلام کرد: در جلسه امروز شورای امنینت سازمان ملل متحد، پیش نویس قطعنامه جدیدی را با محوریت مبارزه با تروریسم به شورای امنیت ارائه خواهیم کرد.

گفتنی است جلسه وزارتی شورای امنیت با عنوان «محافظت از صلح، امنیت بین الملل، حل وفصل درگیری در خاورمیانه، شمال آفریقا و مبارزه با تهدید تروریسم» در حال حاضر به ریاست روسیه در شورای امنیت در حال برگزاری است.