تاکید جک استراو بر حضور ایران و روسیه برای حل بحران سوریه

سیاسی

وزیر امور خارجه پیشین انگلیس ضمن تاکید بر لزوم حل بحران سوریه گفت: بدون ایران و روسیه صلح در خاورمیانه ایجاد نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه مسقط دیلی،‌ جک استراو، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در یک سخنرانی در کنفرانسی در پایتخت عمان، با اشاره به موضوع ایران و مذاکرات هسته‌ای تروییکای اروپایی با تهران گفت: من برخی تاسف‌ها و پشیمانی‌هایی در قبال عراق دارم اما درباره ایران هیچ تاسف و پشیمانی ندارم چرا که من جلودار مباحثه برای سه کشور اروپایی (E-3) بودم. من تروییکای اروپایی را تا دوره احمدی‌نژاد رهبری کردم. استدلال من این بود که ما باید با ایران مرتبط و در تعامل باقی بمانیم.

وزیر امورخارجه پیشین انگلیس در ادامه با اشاره به بحران‌های اخیر منطقه خاورمیانه، به ویژه سوریه گفت: باید در سوریه بین علوی‌ها، شیعیان و سنی‌ها سازش ایجاد شود و من برای مدت‌های زیادی است که معتقد بوده‌ام باید با رژیم اسد مکالمه و صحبت شود. اغلب ما روش اداره امور کشور توسط رییس‌جمهوری اسد را تایید نمی‌کنیم اما من متاسفم که بگویم جایگزین آن ‌فاجعه است. این موضوع بازنگری نیست. وقتی همه این مسائل شروع شد من گفتم باید با اسد مذاکره و مکالمه کنیم.

او ادامه داد: روسیه پایگاه بزرگ دریایی در سوریه دارد و صاحب منافع در آن‌جاست و این موضوع یکی از دلایلی بوده که روس‌ها نمی‌گذارند سوریه به خودی خود رها شود. شما به حضور روسیه، ایران،‌ ترکیه،‌ عربستان به‌علاوه گروه 5(اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل) نیاز دارید.

استراو افزود: راهی جز راه‌حل سیاسی وجود ندارد مگر آن که خواهان محو نیمی از جمعیت سوریه اعم از شیعه یا سنی باشید. باید یک بازنگری استراتژیک درباره خاورمیانه انجام شود که عربستان سعودی و ایران نیز باید در آن حضور داشتته باشند. این موضوع بسیار ناامیدکننده است که آمریکا و دیگران در حال تلاش برای دور کردن و پس زدن ایران بوده‌اند.

وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در بخش دیگری از سخنرانی‌اش درباره بحران پناهجویان در اروپا گفت: حقیقت این است که اروپا درگیر یک وضع در هم و برهم وحشتناک در ارتباط با پناهجویان شده است. برخی از افراد دخیل، پناهجویان واقعی هستند که از کشت و کشتار در کشورشان متواری شدند اما بسیاری‌شان هم مهاجران اقتصادی هستند.

انتهای پیام

کد N977203