استرالیا به دنبال کرسی شورای امنیت در سالهای 2029-2030

وزیر امور خارجه استرالیا امروز(چهارشنبه) در بیانیه‌ای گفت، این کشور قصد دارد تا پایان دهه آینده بار دیگر به شورای امنیت سازمان ملل بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "جولی بیشاپ"، وزیر امور خارجه استرالیا که آخرین دوره دو ساله‌اش در شورای امنیت در دسامبر 2014 به پایان رسید، در طرحش برای دست‌یابی به کرسی غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل در سالهای 2029 و 2030 به دنبال آن خواهد بود تا همکاری بین المللی بیشتری برای مقابله با چالشهای امنیتی جهانی فراهم کند.

بیشاپ در اجلاسی در نیویورک در خصوص مقابله با گروه تروریستی داعش و افراطگرایی خشونت آمیز به میزبانی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد، با وجود آن که یک بسته جامع تدابیر مبارزه با تروریسم داخلی مطرح شده اما مهم آن است که گروه داعش را در سرچشمه‌ آن شکست دهیم.

وی به این اجلاس که در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد خاطر نشان کرد، در هفته های اخیر تلاش های داعش در سوریه به دلیل حملات هوایی بسیار کند شده است.

بیشاپ در آخرین دور دوساله عضویت کشورش در شورای امنیت سردمدار تلاشی به منظور هماهنگ کردن پاسخ جهانی به تهدید شبه نظامیان خارجی بود.

وی همچنین رهبری پیش نویس قطعنامه‌ای را بر عهده داشت که بر اساس آن قرار بود یک دادگاه بین المللی برای پیگرد متهمان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی MH17 در شرق اوکراین تشکیل شود. این قطعنامه از سوی روسیه وتو شد.

شورای امنیت سازمان ملل متشکل از 10 عضو غیر دائم است که هر سال پنج عضو آن انتخاب می شود. کرسی 2029-2030 نخستین کرسی موجود است که در حال حاضر در معرض رقابت قرار ندارد و این به استرالیا بیشترین شانس موفقیت و کاهش هزینه‌ها برای رسیدن به این عضویت را می دهد.آمریکا، چین، فرانسه، روسیه و انگلیس پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند. استرالیا همچنین کاندید عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل در سالهای 2018-2020 است.

انتهای پیام

کد N977022