کاخ کرملین اعلام کرد:

روسیه بنا به درخواست «بشار اسد» به سوریه می رود

سیاسی

دفتر ریاست جمهوری روسیه حضور نیروهای نظامی کشورش در خاک سوریه را اقدامی موافق با خواست دولت دمشق و در راستای احترام به قوانین بین الملل توصیف کرد.

به گزرش خبرگزاری مهر به نقل از آر.بی. تی.اچ، «سرگئی ایوانف» رئیس دفتر کاخ کرملین پس از اعلام موافقت مجلس دوما با انجام عملیات نظامی در خارج از مرزهای روسیه با تاکید بر موقتی بودن این اقدام گفت: نیروی هوایی روسیه نمی تواند تا ابد به عملیات خود ادامه دهد و این اقدام تابع محدودیت زمانی است. اما جدول زمانی دقیق، نوع تسلیحات و نیروهایی که در این عملیات ها استفاده می شود در حال حاضر اعلام نخواهد شد.

وی در ادامه حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا را مخالف قوانین بین الملل خواند چراکه مشروعیت چنین حملاتی تنها در صورت کسب مجوز از شورای امنیت سازمان ملل متحد و یا با ارائه درخواست رسمی کشور محل منازعه قابل تایید است.

ایوانف در اثبات مشروعیت اقدام نظامی روسیه گفت: «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه شخصا از کشور ما برای ارایه کمک نظامی درخواست کرده است.

 وی در ادامه متذکر شد: برخی از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا مواضع داعش را در خاک سوریه و عراق بمباران می کنند و بیم آن می رود که دایره حملات هوایی در آینده به کشورهای دیگر خاورمیانه نیز کشیده شود. به همین خاطر است که ما می گوییم باید با تروریسم به طور قطع مبارزه کرد و این امر مستلزم تلاش های بین المللی است. اما، در این میان، هنجارهای بین المللی نیز باید رعایت شود و این دقیقا یکی از نقاط اختلاف رویکرد روسیه در مقایسه با رویکرد دیگر کشورها است. شرکای ما به قوانین بین الملل احترام نمی گذارند حال آنکه ما چنین حرمتی را قائل می شویم.