آخرین نظرسنجی‌ها نشان داد؛

دولت اردوغان روی مرز ائتلاف/ افزایش آرای حزب کردها

سیاسی

آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در خصوص انتخابات پارلمانی زودرس در ترکیه نشان دهنده این است که حزب عدالت و توسعه برای تشکیل دولت تک حزبی حد نصاب لازم را ندارد.

گروه بین الملل- مهرداد محمدی: بنا به آخرین نظرسنجی های انجام شده در مورد میزان آرای مردم ترکیه به احزاب سیاسی که قرار است در انتخابات اول نوامبر به پای صندوق های رای حضور داشته باشند، آمار و ارقامی بدست آمده در این نظرسنجی ها نشان می دهد که حزب عدالت و توسعه به رهبری ضمنی رجب طیب اردوغان در این انتخابات بر روی مرز ائتلافی مجدد در حال رفت و آمد است. این در حالیست که حزب اکراد در بعضی نقاط کشور توانسته آرای خود را افزایش دهد.

شیب کند صعودی حزب عدالت و توسعه

در آخرین نظرسنجی های انجام شده در تاریخ ۳ الی ۲۳ سپتامبر توسط ۱۱ شرکت معتبر نظر سنجی، حزب عدالت و توسعه((AK توانسته میزان آرای خود را از حدود ۴۰ درصد انتخابات ۷ ژوئن تا میزان آرای ۴۴ درصد افزایش دهد که البته برای بدست گرفتن اقتدار کامل حکومت این میزان کافی نخواهد بود زیرا را با این احتساب، این حزب نخواهد توانست از میزان ۵۵۰ کرسی مجلس ۲۷۶ کرسی را از آن خود کند.

 شایان ذکر است دلیل افزایش این میزان رأی، خواست مردم ترکیه برای به روی کار آمدن یک حکومت تک حزبی است.

افزایش نسبی آرای اکراد

این در حالیست که حزب اکراد تحت عنوان حزب دمکراتیک خلق ها(( HDP با میزان حداکثر ۱۴.۵۸ درصد  و حداقل ۱۱ درصد در بعضی از شهرها،  باز هم خواهد توانست از سد حدنصاب ۱۰ درصد عبور کرده و وارد مجلس شود که این موضوع به نوعی با اهداف حزب عدالت و توسعه به منظور جلوگیری از ورود این حزب به مجلس کاملا مغایر خواهد بود.

 لازم به ذکر است حزب دمکراتیک خلق ها در آخرین انتخابات با کسب حدود ۱۳ درصد توانسته بود ۸۰ نماینده کرد را وارد مجلس کند و این درحالیست که با توجه به نسبت دادن رابطه این حزب با پ ک ک، تغییر قابل توجهی در میزان آرای این حزب به چشم نمی خورد.

رشد حزب جمهوری خواه خلق

بنا به نظرسنجی های مزبور، حزب جمهوری خواه خلق((CHP که بزرگترین حزب مخالف شناخته می شود، میزان آرای خود را از ۲۵ درصد تا حد ۲۸ درصد افزایش داده است. زیرا این حزب در انتخابات ۷ ژوئن با موضع گیری های مثبت در راستای تشکیل حکومت ائتلافی تاثیر مثبتی بر افکار عمومی مردم ترکیه به جای گذاشته است.

این حزب اعتقاد دارد در دوران جنگ با پ ک ک، احزاب سیاسی بدون در نظر گرفتن هرگونه اختلافاات سیاسی و ایدئولوژیک باید در این کارزار علیه گروه تروریستی پ ک ک مبارزه کرد. وعده های جدید اقتصادی این حزب هم تاثیری نه چندان فاحش بر افکار عمومی مردم داشته است.

سیر نزولی حزب حرکت ملی

 حزب حرکت ملی (MHP) هم به عنوان سومین حزب مخالف به دلیل عقب نشینی از حضور در ائتلاف انتخابات ۷ ژوئن و به دلیل موضع گیری های ناشی از عدم سازش در تصمیم گیری های سیاسی، نه تنها نتوانسته در آرای خود تغییرات چندانی ایجاد کند، بلکه میزان آرای این حزب نسبت به انتخابات گذشته کمی سیر نزولی از خود نشان داده است. بطوری که این حزب در انتخابات گذشته  با کسب حدود ۱۶ درصد از آرا خود را در رتبه سومی را دیده بود و طبق آخرین نظرسنجی ها، آرای این حزب در اکثر نقاط کشور تا حد ۱۴ درصد تنزل کرده است.

بدین ترتیب می توان گفت حزب عدالت و توسعه برای به دست گرفتن دولت به تنهایی در مرز ائتلاف مجدد در حال آمد و شد است و از قرار معلوم در کش و قوسهای سیاست های داخلی و منطقه ای حرف نهایی را مردم در تاریخ اول نوامبر در پای صندوق های رای بر زبان خواهند آورد.