آیت‌الله نوری‌همدانی خواستار تسریع در انتقال پیکر جان‌باختگان منا شد

مرجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني,فاجعه منا,بی کفایتی آل سعود

آیت‌الله نوری‌همدانی خواستار همکاری دولت عربستان و تسریع در انتقال پیکر جان باختگان فاجعه منا به کشور شد.

آیت‌الله نوری‌همدانی خواستار همکاری دولت عربستان و تسریع در انتقال پیکر جان باختگان فاجعه منا به کشور شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، به تحولات منطقه بویژه حادثه دلخراش منا اشاره و اظهار کرد: آل سعود روز به روز ماهیت خود را بهتر نشان می‌دهد، اینها تربیت کننده تکفیری‌ها، داعش، بوکوحرام و النصره هستند.

وی با اشاره به اعتراف مقامات سعودی به کشته شدن بیش از چهار هزار حاجی در فاجعه منا افزود: سعودی‌ها ابتدا آمار کشته شدگان را 700 نفر عنوان کردند و بعد ناچار به اعتراف شدند.

این مرجع تقلید با محکوم کردن کارشکنی‌های مکرر دولت سعودی با هیات‌های ایرانی، تصریح کرد: الان که ما می‌خواهیم جان باختگان ایرانی این حادثه دلخراش را به کشور انتقال دهیم مانع این کار می‌شوند و در این مسیر سنگ اندازی می‌کنند و می‌گویند آنها را در عربستان دفن کنید.

وی اظهار کرد: آل سعود می‌خواهد مانع از آن شود که ایرانی‌ها بر سر قبور کشته شدگان فاجعه منا رفته و شقاوت آل سعود بار دیگر در ذهن ایرانی‌ها مجسم شد.

این مرجع تقلید اعمال و عبادات انسان را بدون پذیرش ولایت بی اثر دانست و از ولایت به عنوان پایه و رکن اساسی اسلام یاد و تصریح کرد: در طول تاریخ، در مقابل روایات مربوط به ولایت، به جعل حدیث و منزوی کردن پیروان اهل بیت(ع) روی آوردند.

آیت‌الله نوری‌همدانی مشکلاتی که امروز امت اسلام گرفتار آن شده را نتیجه انحراف از مسیر ولایت ارزیابی کرد.

وی با بیان این‌که «حقانیت پیروان اهل بیت(ع) و شیعیان از کتب اهل سنت نیز قابل اثبات است» تصریح کرد: شیعه معتقد است امام باید معصوم باشد و غیر معصوم لیاقت و شایستگی امامت مسلمین را ندارد.

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این‌که «ائمه (ع) عصمت علمی و عملی داشتند» گفت: اگر بعد از رحلت حضرت رسول الله(ص) ولایت مولا علی(ع) پذیرفته می‌شد کفار زمینه برای رخنه و نفوذ پیدا نمی‌کردند، متاسفانه از فرمان صریح پیامبر(ع) تخلف شد و امت اسلام گرفتار مشکلات و مصائب بسیاری شد.

آیت‌الله نوری‌همدانی در ادامه ایرانیان را در طول تاریخ به لحاظ علاقه مندی و محبت اهل بیت(ع) شاخص و نمونه دانست.

انتهای پیام

کد N976619