موگرینی از ابتکار عمل‌های جدید برای گذار سیاسی در سوریه خبر داد

اتحاديه اروپا

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تاکید کرد، به دنبال مذاکرات گسترده و مهم در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، اقدامات و ابتکار عمل‌های جدیدی را برای رسیدگی به گذار سیاسی در سوریه و قاچاق انسان در هفته‌های آتی اعلام خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در حاشیه نشست‌ مجمع عمومی سازمان ملل در کنفرانس خبری گفت: در خصوص آغاز یک روند سیاسی در سوریه، هفته‌های آتی شاهد یک فضای سیاسی برای ابتکار عمل‌های جدید خواهیم بود.

وی افزود: در جریان نشست‌های اخیر رهبران سازمان ملل، مذاکراتی صورت گرفته که می‌تواند منجر به زمینه تفاهم مشترکی حول محور تغییر دموکراتیک سوریه شود.

در جریان مذاکرات پیشین صلح سوریه تحت حمایت سازمان ملل، اختلاف نظر قابل توجهی در بین اعضای شورای امنیت حول محور ایجاد دولت آتی سوریه وجود داشت.

شورای امنیت اوت سال جاری میلادی به طور یکپارچه با از سرگیری مذاکرات حول محور سوریه از جمله مذاکره درباره گذار سیاسی در این کشور موافقت کرد.

موگرینی همچنین به مذاکرات میان نمایندگان سوریه و اتحادیه اروپا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص برنامه جدید شورای امنیت برای مبارزه و ممنوع کردن سازما‌ن‌های خلافکاری که در قاچاق انسان دست دارند، اشاره کرد.

موگرینی در کنفرانس خبری ابتکار عمل جدید سازمان ملل برای مبارزه با قاچاق انسان گفت: این عملیاتی است که قاچاقچیان زنان و شبکه‌های خلافکار را هدف می‌گیرد.

موگرینی افزود: من این فرصت را داشتم که روز سه شنبه با برخی از همکارانم به ویژه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درباره این برنامه جدید مذاکره کنم. اکنون ما وارد مرحله دوم خواهیم شد که در آن با توجه به قوانین بین‌المللی شریان حیاتی این مساله را قطع کرده و قاچاقچیان مظنون را به پای میز محاکمه می‌کشانیم.

موگرینی تاکید کرد، در مذاکراتش با لاوروف به طور ویژه به موضوع مبارزه با شبکه‌های خلافکار و بودجه‌های مالی که این شبکه‌ها را قادر به فعالیت می‌سازد، پرداخته است.

انتهای پیام

کد N976403