همدستی انگلیس و عربستان برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل

عربستان,انگليس

بسیاری هنوز از انتخاب عربستان سعودی به عنوان عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال 2013 آن هم با سوابقی ناامیدکننده در این عرضه متعجب‌اند، حالا اسناد ویکی‌لیکس نشان می‌دهند که توافقی پنهانی با دولت انگلیس در وقوع این مساله نقش موثری داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اعلامیه هفته گذشته نیز که طی آن عربستان سعودی به عنوان رئیس یکی از نهادهای های مشاوره‌ای شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد، باز هم بسیاری را متحیر کرد.

با توجه به تداوم بمباران از سوی سعودی‌ها و برنامه‌های این کشور برای اعدام دگراندیش سیاسی 17 ساله، دولت سعودی به نظر می‌رسد به سختی می‌تواند به بنر عدالت اجتماعی شباهت داشته باشد.

دبیر مرکز حقوق بشر جک هیلی در این باره می‌گوید: در اصل باید یک شورای حقوق بشر وجود داشته باشد اما حمایت از حقوق بشر به کسانی بستگی دارد که به ترویج آن تمایل داشته باشند و دولت عربستان سعودی تاریخی طولانی در منع فعالیت مدافعان حقوق بشر برای نظارت بر وضعیت کشور خودشان دارد.

این انتخاب اکنون سوالات جدیدی را درباره این موضوع ایجاد کرده است که ریاض حتی چگونه در وهله اول به عضویت شورای حقوق بشر درآمده است؟ اسناد دیپلماتیک ویکی‌لیکس که در ماه ژوئن افشا شد و اخیراً به دست دیده‌بان سازمان ملل و استرالیایی‌ها رسیده است نشان می‌دهد که انگلیس طی توافقی با دولت عربستان تضمین کرده بوده که دو کشور در سال 2013 به عضویت شورای حقوق بشر درمی‌آیند.

در یکی از این اسناد آمده است: براساس این توافق طرفین به حمایت متقابل از یکدیگر متعهد شدند. به این ترتیب عربستان از کاندیداتوری انگلیس برای عضویت در این شورا طی سال‌های 2014 تا 2015 حمایت می‌کند و در عوض لندن از کاندیداتوری ریاض.

یکی دیگر از اسناد نشان می‌دهد که دولت انگلیس احتمالاً برای تضمین نتیجه کاندیداتوری عربستان در عضویت شورای حقوق بشر برای دوره 2014 تا 2016، 100 هزار دلار رشوه دریافت کرده است.

سخنگوی دفتر رفاه عمومی و خارجی انگلیس در گفت‌وگوی گاردین تاکید کرده بود: ما هرگز مقاصد خود یا راه رای دادن خود را افشا نخواهیم کرد. دولت انگلیس به شدت به ترویج حقوق بشر در سراسر جهان مبادرت دارد و ما نگرانی‌های حقوق بشری خود را با مقامات عربستان سعودی مطرح کرده‌ایم.

اما دبیر دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل این سخنان را در اثبات صداقت انگلیسی‌ها ناکافی می‌داند: براساس شواهد، ما شدیداً نگرانیم که انگلیس برای انتخاب زن گریزترین دولت جهان به عنوان یکی از قضات حقوق بشر معامله کرده باشد.

این افشاگری‌ها نگرانی‌هایی درباره هدف کشورهای غربی در رویکردشان در قبال عربستان ایجاد کرده است.

انتهای پیام

کد N976290