در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل صورت گرفت؛

دیدار ظریف با وزرای خارجه یونان، مقدونیه، اسلوونی، نروژ و لهستان

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با وزرای خارجه کشورهای یونان، مقدونیه، اسلوونی، نروژ و لهستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف و «نیکلاس کوتزیاس» وزرای امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و یونان در روز سه شنبه (به وقت نیویورک) ۷ مهرماه در سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر ملاقات کردند و علاوه بر روابط دوجانبه و راه‌های گسترش آن در خصوص بحران سوریه نیز تبادل نظر کردند.

نیکلاس کوتزیاس، وزیر امورخارجه یونان ضمن اظهار همدردی با خانواده‌های شهدای حادثه مکه کشته شدن تعداد زیادی از حجاج ایرانی را به همتای ایرانی خود تسلیت گفت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از تبریک انتخاب مجدد آقای الکسیس سیپراس به عنوان نخست وزیر یونان از گسترش روابط روابط دوجانبه فیمابین ایران و یونان استقبال به عمل آورد.

در این ملاقات قرار شد که سفر وزیرخارجه یونان به تهران به زودی انجام شود و پس از آن نخست وزیر آن کشور نیز به ایران سفر کند. ضمنا طرفین حمایت ایران و یونان از یکدیگر در محافل و مجامع بین‌المللی مورد استقبال طرفین قرار گرفت.

در بخشی از ملاقات بحران سوریه و ضرورت خاتمه آن نیز مورد تبادل نظر واقع شد. وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به ضرورت عدم وجود هر گونه پیش شرط برای خاتمه درگیری‌ها بر مبارزه با تروریسم در گام اول و قطع ریشه‌های آن و سپس تشکیل دولت اتحاد ملی با مشارکت همه طرف‌های درگیر، طرح سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران سوریه را برای همتای یونانی خود تشریح کرد.

دیدار ظریف با وزیر خارجه مقدونیه

محمدجواد ظریف و «نیکلا پاپوسکی» وزیران امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و مقدونیه طی ملاقاتی در روز سه شنبه ۷ مهرماه در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک در خصوص موضوع آوارگان سوری، بحران سوریه و همکاری با یکدیگر برای کمک به صلح و خاتمه درگیری‌ها در آن کشور و همچنین طرح جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران سوریه با استفاده از اهرم‌های سیاسی و غیرنظامی تبادل نظر به عمل آوردند.

علاوه بر این، طرفین در خصوص گسترش روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری،‌ آموزشی و فرهنگی، بازگشایی سفارت مقدونیه در تهران و حمایت طرفین از یکدیگر در محافل  و مجامع بین‌المللی گفتگو کردند.

دیدار ظریف با وزیر خارجه اسلوونی

وزرای امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و اسلوونی  در روز سه شنبه ۶ مهرماه در سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر ملاقات کردند.

«کارل ویکتور اریاوک» وزیر امور خارجه اسلوونی با اشاره به حادثه  اخیر مکه که طی آن هزاران نفر جان باختند، کشته شدن آقای آقائی‌پور، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در لوبلیانا و سایر قربانیان آن حادثه را به همتای ایرانی خود تسلیت گفت.

همچنین وزیر امورخارجه اسلوونی حصول توافق میان جمهوری اسلامی ایران و ۵+۱ را تبریک گفت.

در ادامه گفتگوها،‌ آقای اریاوک اظهار کرد: دولت متبوعش در نظر دارد سفارت اسلوونی در تهران را بازگشایی کند و نیز با توجه به اشتیاق صاحبان تجارت برای ورود به بازار ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور اتاق بازرگانی اسلوونی در تهران را نیز فعال کند که مورد استقبال ظریف قرار گرفت.

ضمنا سفر رئیس جمهور اسلوونی به تهران در این ملاقات مطرح شد و گفته شد که این سفر انجام خواهد شد. استفاده از روابط پارلمانی و تبادل هیاتهای سیاسی، پارلمانی و بازرگانی به عنوان ابزارهای گسترش روابط سنتی فیمابین ایران و اسلوونی نیز در این ملاقات  مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

دیدار ظریف با وزرای خارجه نروژ و لهستان

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزرای خارجه نروژ و لهستان بصورت جداگانه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ملاقات کردند.

در این ملاقات‌ها طرفین در خصوص ارتقاء سطح روابط دوجانبه و آخرین وضعیت روابط دو کشور رایزنی و تبادل نظر کردند.

در هر دو ملاقات ظریف طرف‌های مقابل را در جریان حادثه مکه و عمق آلام و تلفات انسانی بویژه هموطنان ایرانی قرار داد. همچنین در این ملاقات‌ها در خصوص موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی و به ویژه سوریه بحث و تبادل نظر شد و تحولات اخیر در این خصوص مورد توجه قرار گرفت.

ظریف طرف‌های مقابل را در جریان برنامه‌های ایران برای مقابله با تروریسم و حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای قرار داد.