قشقاوی : انتقال پیکر جان‌ باختگان منا نیازمند تعامل بیشتر سعودی‌هاست

ایسنا نوشت: معاون کنسولی وزیر امور خارجه گفت: روند همکاری عربستان نسبت به روزهای قبل بهتر و قاعده مندتر شده است.

حسن قشقاوی افزود: به محض ورود هیئت ایرانی به عربستان جلسه حدودا 5 ساعته‌ای با همه دست اندرکاران حج داشتیم و گزارش خوبی دریافت شد.

وی ادامه داد: بعد از ظهر روز سه شنبه به همراه آقای هاشمی نماینده دولت و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سردخانه پیکرهای جان باختگان ایرانی و خارجی رفتیم در حالی که پزشک و برخی از مأموران عربستان حضور داشتند و آقای هاشمی توانست در هر جا که مورد نظرش بود با همکاری طرف سعودی حضور یابد و از نزدیک در جریان روند امور قرار گرفت.

قشقاوی درباره زمان ورود پیکرهای جان باختگان ایرانی به وطن گفت: پیکر حدود 130 زائر به علت آنکه در سردخانه بودند شناسایی شدند و آماده انتقال هستند اما برای این کار کمی نیاز به تشریفات و تعامل بیشتر سعودی‌ها دارد و شناسایی پیکر بقیه جان باختگان ایرانی به علت اینکه در کانتینرها هستند زمان بر است و این کار در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه روند همکاری عربستان بهتر شده است افزود: در این باره رفتار عربستان نسبت به ایرانی ها تفاوتی با بقیه کشورهایی که زائران آنها جان باخته اند ندارد و در این زمینه هیچ موضوعی میان ایران و عربستان نیست.

معاون کنسولی وزیر امور خارجه در گفت وگوی تلفنی با گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: از نظر فرهنگ ایرانی به هیچ وجه نمی توانیم بپذیریم حتی یک پیکر زائر جان باخته ایرانی در عربستان بماند اما شاید حدود 10 تا 20 کشور دیگر که زائران آنها در این حادثه جان باخته اند به عربستان اجازه دفن آنها را داده اند.

قشقاوی با بیان اینکه همه تلاش ها برای انتقال هر چه سریعتر پیکر جان باختگان ایرانی در حال انجام است تاکید کرد: راهبرد رسانه ای ما باید در جهت بازگشت این پیکرهای مطهر باشد و هر نوع حرکت و شعار و تندروی که این موضوع را مخدوش کند خلاف مصلحت ملی ماست.

وی گفت: به شدت انتظار داریم که حرکت تبلیغی و رسانه‌ای در جهت این اولویت صورت گیرد و بسترهای رسانه ای برای دیپلماسی بهتر فراهم شود و نه بر عکس آن.

49261

کد N976176