به دنبال شکست در استفاده از معارضین؛

پنتاگون طرح آموزش معارضین سوری را متوقف کرد

سیاسی

شکست طرح وزارت دفاع آمریکا مبنی بر استفاده از معارضین سوری در میدان مبارزه با داعش، واشنگتن را به عقب نشینی از مواضع خود و تعلیق موقت این طرح واداشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هیل، پنتاگون (مرکز فرماندهی وزارت دفاع آمریکا) اعلام کرد که برنامه آموزش و تجهیز معارضین سوری از سوی نظامیان آمریکایی را برای مدت کوتاهی متوقف خواهد کرد.

هدف از اتخاذ این تصمیم بازنگری طرح مذکور با توجه به اثبات شکست پنتاگون در زمینه استفاده از معارضین سوری است. از میان ۶۰ معارض سوری که در مرحله نخست طرح مورد آموزش قرار گرفتند، برخی در رویارویی با القاعده کشته و یا تسلیم شده اند حال آنکه سرنوشت ۱۸ نفر از آنها همچنان نامعلوم است.

ناکارآمدی طرح معارضین سوری زمانی به اثبات رسید که هفته گذشته برخی از آنها در ازای اجازه تردد به داخل خاک سوریه تسلیحاتی را که آمریکا در اختیار ایشان قرار داده بود، به «جبهه النصره» از شاخه های القاعده تسلیم کردند.

با این حال، «پیتر کوک» سخنگوی پنتاگون اعلام کرد این برنامه همچنان فعال است و (به دنبال وقفه ایجاد شده) روند استخدام نیرو و آموزش آنها ادامه خواهد داشت.

وی مدعی شد: از آنجا که برنامه در حال بازنگری است، فعلا نیروی جدیدی را از سوریه برای آنکه تحت آموزش نظامیان آمریکایی قرار بگیرند، خارج نمی کنیم. با این حال، به حمایت از سوری هایی که پیشتر انتخاب شده اند ادامه می دهیم.