/مجمع عمومی سازمان ملل/

رییس‌جمهوری اوکراین خواهان اعمال محدودیت در حق وتوی اعضای دائم شورای امنیت

رییس‌جمهوری اوکراین در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد گفت که کشورش با پیشنهاد فرانسه برای محدود کردن حق وتوی پنج عضو دائمی شورای امنیت این سازمان موافق است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پترو پوروشنکو، رییس‌جمهوری اوکراین ضمن استقبال از پیشنهاد فرانسه در خصوص محدود کردن حق وتوی پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، گفت: من از طرح پیشنهادی دوست و همکارم، فرانسوا اولاند در خصوص محدود کردن حق وتو در شورای امنیت استقبال می‌کنم.

رییس‌جمهوری اوکراین در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت از حق وتوی خود برای جلوگیری از انجام تحقیقات لازم درخصوص سقوط یک هواپیمای مالزی در شرق اوکراین استفاده کرده است. وی در ادامه تصریح کرد که روسیه همچنین با استفاده از حق وتو مانع از آغاز عملیات حفظ صلح در اوکراین شده است.

رییس‌جمهوری اوکراین اظهار کرد: در فوریه 2014 روسیه تعرضی آشکار و بی دلیل را علیه کشور من آغاز کرد و در نتیجه این تجاوز شرق اوکراین مورد اشغال قرار گرفت. وی ادامه داد:‌ این اقدام تعرض به قوانین بین‌المللی بود و جامعه جهانی را شگفت‌زده کرد.

وی اظهار کرد: به رغم آن‌ که روسیه تاکنون به طور رسمی حمله نظامی مستقیم به اوکراین را نپذیرفته است، امروز جای هیچ تردیدی وجود ندارد که اقدام مسکو جنگی مبتنی بر تعرض علیه کشور من بوده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی سازمان ملل متحد، پوروشنکو در بخش دیگری از اظهارات خود در هفتادمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: اوکراین به اجرای توافق‌های مینسک کاملا متعهد و خواهان آن است که دیگر امضاکنندگان این توافق نیز به همین ترتیب عمل کنند.

وی همچنین گفت که کشورش در راستای جلوگیری از وقوع جنگ همانند سابق کاملا متعهد است.

انتهای پیام

کد N975868

خواندنی از سراسر وب