ادامه مذاکرات هند با فرانسه بر سر خرید جنگنده‌های رافائل

مقامات دفاعی فرانسه و هند قرار است با امید به رسیدن به نتیجه‌ای مناسب مذاکرات جدیدی را درباره خرید چند میلیارد دلاری 36 جنگنده رافائل آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این گفت‌وگوها پس از توافق طرف فرانسوی با درخواست دولت هند درباره آینده سرمایه‌گذاری در این کشور قرار است در دهلی‌نو برگزار شود.

در همین حال یکی از مقامات دولتی درباره این گفت‌وگوها اظهار کرد: گفت‌وگوهای دهلی، این قرارداد را به مرحله نهایی می‌رساند. وی با این حال از اظهارنظر درباره هرگونه توافق برای سرمایه‌گذاری خودداری کرد.

این مقام آگاه چنین خاطرنشان کرد: اگر همه چیز خوب پیش رود، یک توافق بین‌دولتی به زودی امضا خواهد شد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در جریان سفر اخیرش به فرانسه در ماه آوریل اعلام کرد، دهلی 36 هواپیمای آماده پرواز به ارزش پنج میلیارد دلار سفارش داده است.

براساس گزارش رسانه‌های مختلف استفان رب، یکی از مقامات وزارت دفاع فرانسه قرار است تیم مذاکره فرانسوی را رهبری کند.

این در حالی است که دولت هند پیشتر و در سال 2012 قصد داشت تا 126 جنگنده رافائل را طی توافقی به ارزش 12 میلیارد دلار از شرکت فرانسوی خریداری کند اما مودی پس از روی کار آمدن امیدها را نسبت به احتمال انعقاد این توافق افزایش داد و اعلام کرد، دولت تنها 36 جنگنده خواهد خرید چراکه این جنگنده‌ها بسیار گران هستند.

هند در حال حاضر براساس برنامه‌ای به ارزش 100 میلیارد دلار در مسیر به‌روزرسانی تجهیزات جنگی فرسوده خود است. مودی همچنین در تلاش است تا با حمایت از تولید داخلی وضعیت هند به عنوان اولین کشور واردکننده تسلیحات را تغییر دهد.

انتهای پیام

کد N975856