/همایش حق بر محیط زیست سالم از منظر حقوق بشر/

اظهار امیدواری مجابی برای اصلاح مسیر توسعه محیط زیست

معاون حقوقی سازمان محیط زیست گفت که امید است در آستانه برنامه ششم حرکت جدی برای اصلاح مسیر توسعه محیط زیست صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید محمد مجابی در همایش حق بر محیط زیست سالم از منظر حقوق بشر که در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، اظهار کرد: نگاه شرق به بحث محیط زیست بسیار زیاد بوده و تمدن غنی اسلامی نیز توجه زیادی به این حوزه داشته است.

وی با طرح این سوال که چرا اکنون در سراسر کشورمان بحران‌های محیط زیستی وجود دارد ادامه داد:‌ما بحران محیط زیست داریم و در سیاست‌گذاری مسیری که طی می‌شود اول باید مساله شناخته شود و بعد راه حل آن مشخص شود و در نهایت در سیاست‌هایمان اعمال شود. متاسفانه با این‌که ما فصل 50 قانون اساسی را در حقوق اساسی کشورمان داریم ولی بین این اصل و قوانین عادی و برنامه‌هایمان فاصله وجود دارد.

مجابی یادآور شد: کار ارزشمندی که در این دو سال انجام شده حرکت در راستای اصل 101 قانون اساسی و تدوین سیاست‌های محیط زیست که برآمده از وظایف رهبری است،‌ بوده است. در سیاست‌های کلی که به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده بر روی منابع حیاتی اعم از آب، خاک، هوا و ... توجه شده و بر روی بحث مشارکت مردم و اصلاح تولید و مصرف تاکید شده و مورد توجه قرار گرفته است.

معاون حقوقی سازمان محیط زیست ابراز امیدواری کرد که در آستانه برنامه ششم حرکت جدی برای اصلاح مسیر توسعه محیط زیست صورت گیرد.

وی افزود: اگر حضور و مشارکت جدی مردم نباشد ما به جایی نمی‌رسیم. به عنوان مثال مدیرکلی در استانی با یک آلودگی مواجه می‌شود و برخوردی که با این مدیرکل می‌شود در حدی است که ما نمی‌توانیم پاسخگو باشیم چرا که حق الوکاله‌ای که در این راستا ارائه می‌شود از اعتبار 5 ساله آن اداره محیط زیست در آن استان بیشتر است. این موارد باید اصلاح شود.

مجابی یادآور شد: ما در حال حاضر شکارچی متخلفی داریم که در زندان متحمل حبس است، همچنین شکارچی متخلفی دیگری داریم که دو سال محکوم به حبس شده و همچنین متخلفی را داریم که به دلیل داشتن سلاح غیرمجاز در زندان به سر می برد. این موارد نشان می دهد که شرایط بسیار تغییر کرده است.

انتهای پیام

کد N975800