مرگ بر آمریکا بسیار به اقتصاد ما کمک کرده است

انتقاد شدید نقدی از پیگیری وضعیت حجاج ایرانی

سیاسی

نقدی با انتقاد از عملکرد دستگاه دیپلماسی و دولت در مدیریت و پیگیری وضعیت حجاج ایرانی در فاجعه منا گفت: در حالی که وضعیت حجاج ایرانی نامشخص و بلاتکلیف است برخی همه وقت خود را می‌گذارند سر این که با فلان جنایتکار بین‌المللی کی دست بدهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار محمدرضا نقدی، رییس سازمان بسیج مستضعفین عصر سه‌شنبه در اولین همایش نخبگان بسیجی در عرصه بین‌الملل با بیان این که هر روز که از فاجعه منا می‌گذرد برنامه‌ریزی شده و عمدی بودن این فاجعه بیش‌تر مشخص می‌شود و به آن پی‌ می‌بریم، افزود: جای تعجب است کسانی که در مقابل حوادثی یک هزارم حادثه منا واکنش‌های جدی از خود نشان می‌دهند، الان در برابر این فاجعه خفقان گرفته‌اند.

وی گفت: هنوز آمار دقیق جان‌باختگان مشخص نیست. اگر در جایی و در تعداد زیادی از روستاها و شهرها زلزله بیاید خیلی سریع می‌توان فهمید که چه تعداد تلفات داشته است اما هنوز آمار دقیقی از کشته‌شدگان در یک خیابان در این حادثه مشخص نیست و 5 روز به طور دقیق آمار نمی‌دهند.

رییس سازمان بسیج مستضعفان با انتقاد جدی از مسوولان کشور به ویژه مسوولان دستگاه دیپلماسی اقدامات صورت گرفته از سوی مسوولان را تاسف برانگیز خواند و گفت: چرا نباید در عرصه دیپلماتیک تحرک جدی صورت گیرد؟ چرا رییس‌جمهور ایران به خاطر مردم و خانواده‌های از دست‌رفتگان و جان‌باختگان با پادشاه عربستان تلفنی گفت‌وگو نکرد و چرا 4 نفر را به کشورهای مختلف برای رایزنی نفرستادند؟ آیا مردم ما اینقدر بی‌ارزش هستند؟ آیا در فاجعه‌ای به وسعت فاجعه منا باید موضوع در سطح مدیرکل و یا در نهایت معاون وزیر پیگیری شود؟

نقدی گفت:‌ فاجعه منا غم‌انگیز و اسف‌بار است. وقتی فرزندان حجاج را می‌بینیم که چشم انتظار پدر و مادرشان هستند و خبر مرگ عزیزان‌شان را در حالی که آماده استقبال از آن‌ها می‌شوند می‌شنویم بسیار تاسف می‌خوریم و غم‌انگیزتر آن‌جاست که بسیاری از حجاج با کاروان‌های‌شان باز نخواهند گشت و یا آن‌ها را جابه‌جا کردند و نیز آن‌قدر توانایی نداریم که اگر کسی همسرش را از دست داده به همراه پیکر او به کشور باز گردد.

وی ادامه داد: جنایت‌کاران با دست باز هر غلطی می‌خواهند می‌کنند. نه وزیر ما را به آن‌جا راه می‌دهند و نه آمار درست از تلفات ما می‌دهند و نه پیکرهای‌شان را تحویل‌مان می‌دهند و تازه مخفیانه آن‌ها را دفن می‌کنند؛ این چه دیپلماسی است که دست جنایت‌کارانه را این‌قدر باز گذاشته است؟ اگر به همین شکل ادامه دهیم باید منتظر تحقیرهای بزرگ‌تر باشیم.

نقدی در ادامه سخنانش با اشاره به مولفه‌های قدرت ایران تصریح کرد: باید ارزش این مولفه‌ها را بدانیم و ساده آن‌ها را به حراج نگذاریم. اصلی‌ترین مولفه قدرت امروز ما «مرگ بر آمریکا» است. 36 سال آمریکا تلاش کرد این شعار را از ذهن مردم بیرون بیندازند اما نتوانستند. امروز کار به جایی رسیده که رییس‌جمهور آمریکا در نطقش در مجمع عمومی‌ سازمان ملل می‌گوید این‌قدر مرگ بر آمریکا نگویید؛ برای شما شغل نمی‌شود! اتفاقا مرگ بر آمریکا بسیار به اقتصاد ما کمک کرده است و به همان میزان که از این شعار دور شده‌ایم مردم را دچار فقر و بیکاری کرد. مردانی که اعتقاد به این شعار داشتند در پی دوران جمهوری اسلامی کاری کردند که به واسطه همین شعار شغل ایجاد شد اما آن‌ها که اعتقاد ندارند نه تنها شغلی ایجاد نمی‌کنند بلکه همان‌هایی که ایجاد شده است را از دست می‌دهیم.

رییس سازمان بسیج مستضعفین با بیان این که دیپلماسی ابزارهای مختلفی در اختیار دارد که می‌تواند تاثیرگذار باشد،‌ تصریح کرد: سلاح، قدرت اطلاعاتی و نفوذ در کشورهای دیگر و نفوذ در سیستم‌های سیاسی و اداری و اقتصاد برتر از جمله این ابزارهاست. انقلاب اسلامی تمایلی به پول و نفوذ و یا افزایش قدرت اطلاعاتی ندارد و اساسا آن را با معیارهایش سازگار نمی‌بینید اما انقلاب اسلامی مدل جدیدی از نفوذ را ارائه کرد که اثرگذار و عمیق بود. امروز آن چه در عرصه بین‌الملل حرف اول را در عرصه دیپلماسی می‌زند افکار عمومی است. مهم قدرت و نفوذ مردم است که اساس اقتدار ماست و دشمن هم متوجه این مسأله شده و با جنگ نرم و دیپلماسی عمومی سعی دارد اهداف خود را پیش ببرد. معتقدم یک دیپلماسی عمومی فعال می‌تواند در مقابله با اهداف و تحرکات دشمنان مقابله کند.

او ادامه داد: امروز شاهد هستیم به جای آن که صحبت‌های رهبری را در جوامع غربی بسط و گسترش دهیم و افکار عمومی و نخبگان را متوجه اهداف خود کنیم، برخی به دنبال پیاده کردن دیپلماسی عمومی اوباما در ایران هستند.

نقدی گفت: بعد از این همه مذاکره و دست دادن و عکس گرفتن نظر مردم آمریکا نسبت به ایران 20 درصد منفی‌تر شده است. آن‌ها آن‌چه را که می‌خواهند به مردم خود می‌گویند و به راحتی تحولات منطقه و خاورمیانه را سانسور می‌کنند اگر از مردم آمریکا بپرسید در یمن چه خبر است؟ می‌گویند مگر آن‌جا جنگ است؟

وی گفت:‌ امروز باید از همان اهرم‌ها و ابزارهایی که آن‌ها برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی ما استفاده می‌کنند یعنی ماهواره‌ها، رسانه‌ها و فضای مجازی استفاده کنیم. ما امروز قدرتی در اختیار داریم که همان اعتقادات و باورهای انقلابی‌مان است و نقش بسیج این است که دیپلماسی عمومی را در ارتباط با نخبگان جوامع دیگر پیش ببرد و آن‌ها را نسبت به وقایعی که در اطراف‌مان می‌گذرد و نیز سیاست‌های حکومت‌های‌شان مطلع کنیم. آن‌ها که زبان می‌دانند باید در این خصوص نقش مهمی ایفا کنند. باید بسیج را بسیج کرد تا در عرصه بین‌الملل ارتباطات گسترده با افکار عمومی و نخبگان جهان فراهم کنند.

او گفت: متاسفانه در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم و نیاز داریم با قدرت و قوت بیش‌تری حرکت کنیم. وقتی یک مسلمان در آمریکا کشته می‌شود و یا یک سیاه پوست زیر دست و پا له می‌شود، رسانه‌ها چندان به آن نمی‌پردازند و یا بر روی آن تبلیغات نمی‌شود. هیچ کدام از ما اسامی کسانی که مورد هجوم پلیس قرار گرفته و یا به جرم مسلمانی کشته شده‌اند نمی‌دانیم اما وقتی یک خانمی به دست یکی از خودشان در ایران کشته می‌شود هجمه بین‌المللی علیه ایران به راه می‌افتد. در فتنه 88 شاهد بودیم چه جنجالی بر سر کشته شدن آن خانم ایجاد شد که این خبر باعث شد 700 میلیون کامنت دریافت کند و یا در کشورهای مختلف خیابان و سینما و ...به نامش کنند و این همان دیپلماسی عمومی است که آن‌ها در پیش گرفته‌اند.

انتهای پیام

کد N975698