نمایندگان پارلمان فرانسه در سوریه بر لزوم مقابله مشترک با داعش تاکید کردند

یکی از نمایندگان پارلمان فرانسه که در حال حاضر با دو نماینده دیگر این کشور سفری ویژه به سوریه داشته، از دولت‌های پاریس و دمشق برای مقابله مشترک با تشکیلات تروریستی داعش دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، ژروم لامبر، نماینده پارلمان فرانسه و رئیس گروه مشترک فرانسه - سوریه در مجمع ملی این کشور در گفت‌وگو با شبکه رادیویی "اورپا 1" فرانسه تاکید کرد: ما و سوریه یک دشمن مشترک داریم داعش هم دشمن مردم سوریه و هم دشمن ماست و زمانی که دشمنی مشترک داریم عقل حکم می‌کند با کمک همدیگر به مقابله با این خطر بپردازیم.

لامبر در حال حاضر همراه با چند تن دیگر از نمایندگان حزب سوسیالیست حزب اکثریت پارلمان این کشور از جمله ژرار باپت و کریستین اوتن در مناطق تحت کنترل دولت دمشق حضور دارند.

این سه نماینده تاکید کردند: این سفر که از 26 تا 30 سپتامبر انجام شده سفری ویژه و اختصاصی است که در آن ما به شهرهای دمشق حمص و لاذقیه رفته و از حاکمیت سوریه حمایت خواهیم کرد.

مقامات فرانسه نیز خود را از این اقدام نمایندگان پارلمان که برای دومین بار در سال جاری انجام می‌شود، کنار کشیدند.

این سفر همزمان با آغاز اولین حملات جنگنده‌های فرانسوی در سوریه علیه مواضع پایگاه‌های آموزشی نیروهای داعش در روز یکشنبه انجام شد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه به همین مناسبت اعلام کرد: پاریس با همه گروه‌ها گفت‌وگو می‌کند و هیچ طرفی را کنار نمی‌گذارد اما تاکید می‌کنم آینده سوریه نمی‌تواند با حضور بشار اسد رقم بخورد.

لامبر نیز در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا حضور این سه نماینده در سوریه موضع‌گیری رسمی دولت فرانسه را دچار مشکل کرده و در تنگنا قرار داده است، گفت: نماینده پارلمان برای خود آزادی‌هایی دارد و نظرش آزاد است.

وی ادامه داد: ما برای آگاهی خودمان از اوضاع سوریه در این جا هستیم و البته همه سوری‌هایی که با آنها دیدار کرده‌ایم از تعهدات فرانسه ابراز رضایت کرده‌اند.

کلود بارتولون، رئیس مجمع ملی فرانسه با ابراز تاسف از این سفر، در پاسخ به سوال رادیو "اروپا 1" در این خصوص گفت: کاری از دست من ساخته نیست چون این سفر با هزینه شخصی‌ انجام شده است و من بر این باورم که این سفر در راستای موضع‌گیری و اقدامات فعلی دستگاه دیپلماسی فرانسه نیست.

در مارس گذشته چهار تن از نمایندگان پارلمان فرانسه از جمله ژرار باپت سفری به سوریه داشتند که جنجال شدیدی در داخل فرانسه به پا کرد و به ویژه پس از دیدار این نمایندگان با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مقامات اجرایی فرانسه خشم خود را نسبت به این اقدام ابراز داشتند.

انتهای پیام

کد N975508