یونسکو، توقف تخریب میراث فرهنگی یمن را خواستار شد

یمن

مدیر یونسکو در واکنش به حملات هوایی اخیر جنگنده‌های آل سعود علیه بخش قدیمی شهر صنعا گفت: میراث فرهنگی بخشی از حافظه و هویت مردم و منبع مهمی برای توسعه پایدار است که باید به آن احترام گذاشت و از آن حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری سبأنت یمن، "ایرینا بوکووا"، مدیرکل سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) اظهار داشت که بار دیگر بخش قدیمی شهر صنعا در تاریخ هجدهم و نوزدهم سپتامبر بمباران شد و در پی آن بنای تاریخی "آل العینی" که نمونه عالی معماری قدیمی و نیز از جمله موارد ثبت شده در لیست میراث جهانی از سال 1986 است، نابود شد. علاوه بر این در جریان بمباران‌ها خسارت بسیاری به ساختمان‌های تاریخی وارد شد.

بوکووا در ادامه توقف فوری حملات علیه میراث فرهنگی یمن و به ویژه مناطق مسکونی تاریخی را خواستار شد و تاکید کرد میراث فرهنگی نباید در درگیری‌ها آسیب ببینند.

مدیرکل یونسکو تاکنون بارها بر لزوم احترام به توافقنامه سال 1954 درخصوص حمایت از اماکن فرهنگی در درگیری‌های مسلحانه و نیز پروتکل‌ آن از طریق کاهش حملات علیه این اماکن و نیز عدم استفاده از این اماکن به عنوان پایگاه‌های نظامی تاکید کرده است.

وی افزود: بمباران جدید شهر تاریخی صنعا تنها چند روز پس از تخریب معبد "الاله نکرح" که قدمت آن به قرن اول پیش از میلاد بازمی‌گردد، بخشی از دیوارهای شهر قدیمی "براقش" در نزدیکی مأرب و نیز تخریب موزه‌ها، آثار باستانی و شهرهای تاریخی یمن رخ داد.

در همین راستا، وزارت حقوق بشر یمن کشتار خونینی را که آل سعود و هم‌پیمانانش بدون در نظر گرفتن قوانین حقوق بشر علیه شهروندان یمنی در استان‌های مختلف این کشور به راه انداخته‌اند، محکوم کرد.

همچنین این وزارتخانه هدف قرار گرفتن اماکن تاریخی شهر صنعا و مراکز فرهنگی آن و نیز تاسیسات حیاتی و زیربنایی و مناطق مسکونی را به شدت محکوم و تاکید کرد: اینکه عربستان در حملات خود نقاط تاریخی و فرهنگی و نیز مناطق مسکونی را هدف قرار می‌دهد تنها نشان‌دهنده این مساله است که عملیات" طوفان قاطع" یک عملیات سازمان‌دهی شده و برنامه‌ریزی شده در سال‌های قبل است که هرگز از مشروعیت برخوردار نبوده و تنها هدف از آن تحقق اهداف پنهان آن در تحقیر مردم یمن و سلطه بر آنان است.

در ادامه این بیانیه آمده است، هدف قرار دادن شهر تاریخی صنعا که طبق سند یونسکو یک شهر جهانی است و به ویژه هدف قرار گرفتن محله‌های قدیمی این شهر از جمله محله "القاسمی"، محله "الفلیحی" و "معمر" در حملات جنگنده‌های عربستانی و کشته شدن تعداد زیادی از زنان، کودکان و مردان این شهر یکی از وحشیانه‌ترین جنایات عربستان و نشان‌دهنده کینه عمیق آنها برای کشتن مردم یمن و نابودسازی تمدن آنان است.

در بیانیه مذکور از شورای امنیت و حقوق بشر نیز کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواسته شده اقدامات لازم برای محاکمه و رسیدگی به تمامی جنایات عربستان در حق مردم یمن انجام شود.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه عزالدین الاصبحی نمی‌تواند نماینده وزارت حقوق بشر یمن باشد از شورای حقوق بشر خواسته شده اصول و قوانین درج شده در توافقنامه‌ها و پیمان‌نامه‌های بین‌المللی حقوق بشر و قوانین بین‌المللی در حمایت از حقوق بشر اجرا شود چراکه الاصبحی هیچ‌گونه اطلاعی درخصوص تجاوزاتی که در حق زنان و کودکان یمنی صورت گرفته، حجم تخریب آثار باستانی و بازارهای شهر ندارد.

این وزارتخانه از یونسکو نیز خواست با تشکیل کمیته‌ای بین‌المللی برای رسیدگی به جرائم عربستان و هم‌پیمانانش در یمن فورا تدابیر لازم را برای حفاظت از شهر تاریخی صنعا اتخاذ کند.

همچنین این وزارتخانه از شورای حقوق بشر خواست در راستای توقف محاصره فعلی یمن و پایبندی عربستان و هم‌پیمانانش به ورود کلیه مشتقات نفتی و مواد غذایی و دارویی به این کشور که براساس منشور سازمان ملل یک کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی است، اقدامی انجام دهد.

این وزارتخانه در ادامه بیانیه خود از شورای امنیت و شورای حقوق بشر خواست، به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درخصوص جرائم فعلی و ضدبشری، کشتار دسته جمعی و دیگر جنایات عربستان در یمن تسریع بخشد و نیز کمیته بین‌المللی ویژه‌ای برای تحقیقات در زمینه سلاح‌های ممنوع به کار رفته در یمن تشکیل دهند.

انتهای پیام

کد N975259