لاوروف::

غرب باید از اشتباهات گذشته درس بگیرد

سیاسی

وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی با انتقاد از بی توجهی کشورهای غربی به جایگاه سازمان ملل، عنوان داشت که کشورهای غربی باید از اشتباهات قبلی خود درس بگیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «سرگئی لاوروف» در مصاحبه با راشاتودی گفت: واشنگتن و متحدانش از اتفاقات گذشته درس نگرفته اند و با اقدامات یک جانبه خود در خاک سوریه علیه تروریست ها جایگاه سازمان ملل را نادیده گرفته و نقش این نهاد را کم رنگ می کنند. غرب باید اقدامات خود در سوریه را با دمشق هماهنگ کند.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: هر زمانی که این مردم (کشورهای غرب) سازمان ملل را نادیده گرفته و برای حل مسئله ای به استفاده از زور (گزینه نظامی) روی آوردند و این موضوع را از طریق شورای امنیت سازمان ملل پیگیری نکردند در حقیقت صلاحیت و اعتبار سازمان ملل را زیر سوال بردند.

لاوروف با اشاره به حملات انجام شده به عراق و دیگر کشورها از سوی کشورهای غربی گفت: این موضوعی بود که در عراق، لیبی و یوگسلاوی رخ داد و در تمامی این موارد کشورهایی که مورد حمله قرار گرفتند سودی از این حملات نبردند.

وی در ادامه با انتقاد از ائتلاف ضد داعش گفت: ائتلاف ضد داعش بر اساس قوانین بین الملل شکل نگرفته است. کشورهای تشکیل دهنده ائتلاف اعلام کردند که به مواضع تروریست ها در عراق و سوریه حمله می کنند اما هیچگاه این موضوع را با دولت سوریه در میان نگذاشتند. اما اگر رهبری سوریه نیز به این ائتلاف دعوت می شد مطمئنا نتایج سودمندتری عاید این کشورها می شد.