آغاز حملات هوایی نیروهای آمریکایی بر فراز قندوز

تسنیم نوشت: سخنگوی نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان از آغاز حملات هوایی این کشور در ولایت قندوز علیه نیروهای طالبان خبر داد.

به گزارش تسنیم، برایان تریبوس سخنگوی نیروهای نظامی خارجی مستقر در افغانستان حمله هوایی نیروهای آمریکایی علیه مواضع طالبان در شهر قندوز را تأیید کرد.

به گفته وی نخستین حمله هوایی نیروهای آمریکایی در نخستین ساعات صبح امروز در شهر قندوز انجام پذیرفته است.
گزوه طالبان افغانستان روز گذشته و با یورش از چهار جهت مرکز شهر قندوز در شمال افغانستان را هدف حملات سنگین خود قرار دادند.
ظهر روز گذشته و با تصرف ساختمان‌های دولتی از جمله دفتر والی قندوز و فرماندهی امنیت این شهر و همچنین تسلط این گروه بر زندان مرکزی قندوز، سقوط کامل این شهر به دست طالبان رقم خورد.

منابع خبری حاضر در ولایت قندوز گزارش می‌دهند که گروه طالبان افغانستان پرچم‌های سفید رنگ خود را بر فراز ساختمان‌های این شهر و همچنین بر روی خوروهای زرهی که از نیروهای امنیتی افغانستان به غنیمت گرفته‌اند افراشته‌اند.

از صبح امروز نیز افراد گروه طالبان با گشت‌وگذار در شهر قندوز و با استفاده از بلندگو خودروهای زرهی شعارهایی در حمایت از ملا اختر منصور رهبر این گروه و همچنین علیه دولت مرکزی کابل سر می‌دهند.

برخی رسانه‌ها از حضور نیروهای امنیتی افغان در شهر قندوز و آغاز نبرد سنگین میان دو طرف خبر می‌دهند با این حال رسانه‌های افغانستان می‌گویند که تاکنون هیچ نیروی امنیتی افغان وارد این شهر نشده و قندوز همچنان در اشغال طالبان است.
در همین حال صدیق صدیقی سخنگوی وزارت کشور افغانستان از آغاز عملیات بزرگ جهت پاکسازی کامل این شهر خبر داده است.
تجربه سیزده سال گذشته نشان داده است که طالبان پس از تصرف یک منطقه، خودشان آن منطقه را ترک می‌کنند و در واقع عملیات آن‌ها نوعی حالت روانی برای تضعیف دولت مرکزی کابل دارد.

به احتمال فراوان نیز افراد این گروه در یکی دو روز آینده قندوز را نیز ترک خواهند کرد.

5252

کد N975026