نوبخت: وزیر خارجه عربستان خودش را از ظریف مخفی می کرد / از عربستان شکایت می کنیم

محمدباقر نوبخت,حادثه منا حج 1394شمسی

فاجعه منا، بر نشست خبری امروز سخنگوی دولت سایه انداخته بود و محمدباقر نوبخت طی آن از شکایت ایران از عربستان خبر داد.

به گزارش خبرآنلاين، وي با بيان اينکه موضع عربستان در رابطه با حادثه منا به هیچ وجه مسئولانه نیست، در پاسخ به سوالي که به فاجعه منا اشاره داشت، گفت: کشور عربستان نشان داد برای خدمت رسانی به این مجموعه آسیب دیده ناتوان است. حالا اینکه در یمن بودند یا کجا برای ما مهم نیست، اما به هر حال نيروهايشان برای کمک حاضر نبودند. از سوي ديگر وقتی ما اعلام می کنیم برای همه نوع کمک حاضریم، از دادن ویزا خودداری می کند. این ها حوادث قابل تاملی است و اگر امروز متمرکز هستیم که پیکرها را به داخل منتقل کنیم و به زخمی ها کمک کنیم و تکلیف مفقودین را مشخص کنیم به دلیل این اهمال کاری هاست.

وي با اشاره به اينکه هیاتی به مسئولیت وزير ارشاد مقرر شد روز جمعه به عربستان برود، اما عربستان با اقدامی غیرمسئولانه اجازه ورود هیئت بلندپایه ایرانی را نداد و به وزیر بهداشت هم با تاخیر اجازه ورود داد، افزود: بیش از 65 هزار زائر ما آسیب دیده و با عواطف جریحه دار آنجا هستند. ما موظیفیم آنها را زودتر از برنامه قبلی به ایران برگردانيم.

نوبخت در واکنش به برخي انتقادها از اينکه چرا رئيس جمهور سفرش به نيويورک را به دليل اين فاجعه نيمه کاره نگذاشت، گفت: آیا حضور رییس جمهور در ایران می تواند موثرتر باشد یا در مجمع جهانی که تریبون جهانی است و مي تواند این موضوع را آنجا پيگيري کند؟

به گفته وي، عربستان هیچ پاسخی ندارد برای همین وزیرامور خارجه عربستان خودش را از ظریف در سازمان ملل مخفی می کرد.

سخنگوي دولت با تاکيد بر اينکه بي ترديد ما همه حقوق زائرانمان را پیگیری خواهیم کرد، ادامه داد: افزايش میزان بیمه حجاج را هم دنبال می کنیم. در جهت تدفین و تکریم و پیگیری حقوق درگذشتگان در عرصه بین المللی نيز قطعا پیگیری خواهیم کرد.

وي درباره شايعه تدفين برخي درگذشتگان از سوي عربستان، نيز گفت: برخی از کشورها اجازه داده اند عربستان اجساد آنها را دفن کند اما ما به عربستان چنین اجازه ای نداده ایم و اگر این اتفاق بیفتد قطعا پیگیری خواهیم کرد. دولت عربستان در اين زمينه مسئول است و بايد پاسخگو باشد.

نوبخت درباره تکذيب حضور رکن آبادي در عربستان از سوي يک رسانه عربي نيز گفت: آقای رکن آبادی با پاسپورت رسمی به عربستان رفته و عربستان همچون دیگر زائران در قبال ایشان هم مسئولیت دارد. ما پیگیر وضع ایشان هستیم همچنان که وضع بقیه حجاج را پیگیری می کنیم.

وي تاکيد کرد: ایران حتما از عربستان شکايت مي کند. پیگیری های حقوقی ما آغاز شده است و در جهت احقاق حقوق تمام زائرین دولت از هیچ تلاش مستقیم و غیرمستقیمی دريغ نخواهيم کرد.

اين نشست مطبوعاتي همچنان ادامه دارد و اين خبر کامل مي شود.

2727

 

 

کد N974869