داوود اوغلو: اقدامات جامعه جهانی برای رسیدگی به بحران پناهجویان افزایش یابد

تركيه

نخست‌وزیر ترکیه از جامعه جهانی خواست تا تلاش‌ها برای رسیدگی به بحران پناهجویان که هزاران تن را از خانه‌هایشان آواره و مجبور کرده است که از کشورهایشان به سمت اروپا فرار کنند، افزایش دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری حریت، "احمد داوود اوغلو"، نخست‌وزیر ترکیه در جمع خبرنگاران گفت که تنها راه پیشگیری از موج جدید پناهجویان از سوریه، عراق، افغانستان و لیبی این است که اقدامات نظام سوریه و گروه داعش متوقف شود و منطقه امنی برای سوری‌ها در داخل کشورشان ایجاد شود.

داوود اوغلو همچنین ایجاد مرکزی برای ارزیابی مهاجران عمدتا سوری را که به سمت اروپا می‌رود، غیرانسانی خواند و در عوض خواستار استقرار آنها در مناطق امن شد. نخست‌وزیر ترکیه در ادامه ایجاد چنین مرکزی را غیرقابل قبول توصیف کرد.

این مقام ارشد ترکیه همچنین در جمع نمایندگان جامعه ترکیه در آمریکا گفت: بازیگران بین‌المللی با ارائه اطلاع‌رسانی غلط و تبلیغات سیاسی علیه ترکیه "جنگ احساسی" به راه انداخته‌اند. وی افزود: اقدامات تروریستی علیه ترکیه در داخل وجود دارد اما ما همچنین با نوع دیگری از تروریسم از خارج مواجه هستیم که از طریق عملیات‌های احساسی است. این تروریسم احساسی به اندازه تروریسم مسلحانه خطرناک است و آینده ترکیه را به خطر می‌اندازد.

داوود اوغلو بار دیگر گفت که موضع ترکیه در قبال درگیری سوریه و نیز مساله فلسطین یکی از دلایل جنگ احساسی‌ است که علیه کشورش به راه افتاده است.

انتهای پیام

کد N974721