یک نماینده پیشین مجلس :

در بیان نقد باید زمان و مکان مناسب را در نظر داشت

سیاسی

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت:‌ برای جلوگیری از افراط گری در نقدها باید انتقاد کننده و انتقاد شونده و موضوع انتقاد در چارچوب موازین اخلاقی و انسانی قرار بگیرد.

محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) با بیان اینکه انتقاد جهت پیشرفت امور، هدیه‌ای الهی است، اظهار کرد: در بیان نقد ها باید توجه داشته باشیم که انتقاد اگر برای کاویدن و حل یک مشکل باشد و نقاط ضعف و قوت با هم دیده شود، ‌سازنده است.

وی با بیان اینکه اگر انتقاد برای کوبیدن و از صحنه بیرون کردن رقیب باشد، افراطی گری است افزود:‌انتقاد ویران گر در واقع افراطی گری است و در شرع بسیار ننسبت به آن مذمت شده است.

ابطحی تصریح کرد: اگر بدون در نظر گرفتن جمیع شرایط، امکانات و توانمندی ها، حق و انصاف و با استفاده از ادبیات نامناسب به نقد مطلبی بپردازیم ، دچار افراط شده ایم.

این فعال سیاسی با تاکید بر ضرورت توجه به اخلاق نبوی و علوی در جامعه گفت: در انتقاد ها باید مرزهای زمانی و مکانی را درنظر داشته باشیم ، چه بسا نقدی خوب و درست باشد اما زمان مناسبی برای طرح آن نباشد یا حتی ممکن است زمان مناسب باشد اما در جمع و مکان مناسبی نباشد.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه گاهی هوای نفس، تملق گویی و تمجیدهای نابجای اطرافیان باعث می‌شود افراد در بیان نقدها و نظراتشان از مدار خود خارج شوند و از طرف دیگر افرادی که مورد نقد واقع می شوند، چون خود را برتر از دیگران تصور می‌کنند از شنیدن انتقادات آشفته می شوند.

ابطحی افزود: از دردهای جامعه امروز ما این است که همه دوست دارند مدح شوند و از آن‌ها تعریف شود و تاب شنیدن انتقادات علیه خود را ندارند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادبیات تند و تیز در بیان نظرات در همه جناح‌ها و گروه ها و شخصیت ها را شاهد هستیم که به تعلیم و تربیت، رسانه ها تاثیر پذیری از ادبیات و فرهنگ غرب و استکبار مربوط می‌شود، تصریح کرد: مقام معظم رهبری به درستی و دقت در صحبت هایشان با بیان توانایی ها و ضعف ها و بیان راه کار برای حل مشکلات، مسیر و مدار دوری از افراطی گری را رعایت می‌کنند.

انتهای پیام

کد N974608