کاسترو از توافق هسته‌ای ایران استقبال کرد

رییس‌جمهوری کوبا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد و گفت، این توافق نشان می‌دهد گفت‌وگو تنها ابزار موثر حل و فصل مساله است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی سازمان ملل متحد، رائول کاسترو، رییس‌جمهوری کوبا اعلام کرد، هفتاد سال پیش اعضای این سازمان منشوری را امضا کرده و متعهد شدند که نسل‌های بعدی را از وقوع جنگ‌ها مصون دارند اما از آن زمان بدین سو همواره موارد متعددی از درگیری و مداخله در امور داخلی سایر کشورها وجود داشته و ما شاهد سقوط دولت‌ها با نیروی خارجی و استعمارگری در مناطق مختلف بوده‌ایم.

وی ادامه داد: همه این‌ها با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین بوده است. نظامی‌سازی فضای سایبری، استفاده مخفیانه و غیرقانونی از اطلاعات و استفاده از فناوری‌های ارتباطاتی برای حمله به کشورها همگی غیرقابل‌قبول هستند.

وی از رویکردهای دوگانه در برخورد با مسائل حقوق بشری انتقاد کرد و گفت که برای میلیون‌ها تن از مردم دنیا تحقق حقوق بشر یک آرزو است. بشر امروز از حق همزیسیتی مسالمت‌آمیز و توسعه منع شده است.

کاسترو همچنین از تمامیت ارضی آرژانتین حمایت و از تحریم‌های غرب و ناتو علیه روسیه انتقاد کرد.

رییس‌جمهوری کوبا همچنین با اشاره به بحران سوریه، گفت: مردم سوریه باید خود مشکلاتشان را حل و فصل کنند.

از سوی دیگر، وی از سرگیری کامل روابط با آمریکا را منوط به پایان محاصره اقتصادی کشورش، پایان اشغال گوانتانامو و پایان تبلیغات علیه دولت کوبا دانست.

کاسترو از همه کشورهایی که در طول این مدت به شکل های مختلف از دولت و مردم کوبا حمایت کرده‌اند، تقدیر کرد.

رییس‌جمهوری کوبا از حق فلسطینیان برای داشتن کشوری مستقل حمایت و خواهان به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای سال 1967 شد.

انتهای پیام

کد N974387