تحولات فلسطین؛

بستن حرم ابراهیمی به روی نمازگزاران /دیدار عباس با نخست وزیر هلند

سیاسی

بستن مسجد حضرت ابراهیم (ع) به روی نمازگزاران فلسطینی و گشودن آن به روی شهرک نشینان صهیونیست و دیدار رئیس تشکیلات خودگردان با نخست وزیر هلند از جمله تحولات مربوط به فلسطین است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع فلسطینی، وزارت اوقات و امور دینی فلسطین اعلام کرد مسئولان رژیم صهیونیستی اعلام کرده اند روزهای سه شنبه و چهارشنبه مسجد حضرت ابراهیم (ع) را به بهانه اعیاد یهودی به روز نمازگزاران فلسطینی می بندند.

وزارت اوقاف فلسطین با صدور بیانیه ای افزود: رژیم صهیونیستی قصد دارد تمام صحن های این مسجد را به روی شهرک نشینان صهیونیست باز کند. وزارت اوقاف فلسطین خواستار تحرک فوری برای نجات مسجد حضرت ابراهیم (ع) و متوقف کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه این مسجد و توقف تبدیل آن به یک مکانی یهودی و اخراج مسلمانان شد.

از سال ۱۹۹۴ مسجد حضرت ابراهیم که قبر حضرت ابراهیم (ع) نیز در داخل آن قرار دارد، با حمله شهرک نشین صهیونیست و قتل ۲۹ مسلمان به هنگام اقامه نماز در ۲۵ فوریه همان سال، میان مسلمانان و فلسطینیان تقسیم شده است.

رژیم صهیونیستی به نمازگزاران مسلمان اجازه می دهد به بخش مختص به خود در طول سال وارد شوند و آنها اجازه ورود به بخش مخصوص به یهودیان را در تنها در ۱۰ روز از سال دارند و آن اعیاد اسلامی، روزهای جمعه و شب های قدر ماه رمضان است، این در حالی است که یهودیان در طول سال می توانند به بخش مختص خود وارد شوند و در اعیاد یهودی نیز می توانند وارد کل حرم شوند.

مسجد حضرت ابراهیم در شهرک قدیمی الخلیل و تحت سلطه رژیم صهیونیستی قرار دارد و حدود ۴۰۰ شهرک نشین در آن ساکن هستند و ۱۵۰۰ نظامی صهیونیست از آن حفاظت می کنند. خبر دیگر اینکه رییس تشکیلات خودگردان فلسطین و نخست وزیر هلند روز دوشنبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کردند.

محمود عباس و مارک روتی در این دیدار درباره مسایل مهم مشترک منطقه ای و بین المللی ، روابط دو کشور و راه های توسعه آن گفتگو کردند. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان « واس » از نیویورک، محمود عباس و مارک روتی همچنین درباره تحولات اوضاع فلسطین و منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

از سوی دیگر بسام صالحی دبیر کل حزب مردم فلسطین خواستار برگزاری نشست فوق العاده سران کشورهای عربی برای بررسی تجاوزات روزانه رژیم صهیونیستی علیه شهر قدس اشغالی و مسجد مبارک الاقصی شد.

وی افزود: عرب ها باید به صورت جدی به مسئولیت خود در قبال مسجد الاقصی عمل کنند و نشستی را با حضور سران مصر، عربستان، مغرب، اردن و فلسطین برگزار کنند. پیشتر نیز صائب عریقات دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فسلطین (ساف) نسبت به بی توجهی رئیس جمهوری آمریکا به مسئله فلسطین در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل ابراز ناامیدی کرده بود.