آخرین اخبار از پیشروی طالبان در قندوز

سیاسی

با تشدید نبرد بین نیروهای افغان و شبه‌نظامیان، آخرین مقام دولتی افغانستان از شهر قندوز خارج شد و اعضای طالبان این شهر را تقریبا به طور کامل اشغال کردند.

با تشدید نبرد بین نیروهای افغان و شبه‌نظامیان، آخرین مقام دولتی افغانستان از شهر قندوز خارج شد و اعضای طالبان این شهر را تقریبا به طور کامل اشغال کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صدها شبه‌نظامی طالبان به شهر قندوز در شمال افغانستان حمله کرده و بخش‌های بزرگی از آن را تصرف کرده‌اند.

اعضای طالبان می‌گویند، ساختمان ولایت را تصرف کرده‌اند و حالا به طرف فرودگاه شهر پیشروی می‌کنند. این بزرگ‌ترین پیشروی طالبان در ۱۴ سال گذشته است. آن‌ها همچنین با حمله به زندان قندوز صدها زندانی را فراری دادند که بینشان اعضای طالبان هم بودند.

خبرگزاری بخدی گزارش داد، افراد طالبان بخش‌هایی از شهر قندوز شامل چند اداره دولتی را به تصرف خود درآورده‌اند.

عبدالودود واحدی، سخنگوی والی قندوز در گفت‌وگو با خبرگزاری بخدی پیشروی طالبان در بخش های شهر را تایید کرد اما در مورد این که کدام ادارات دولتی در کنترل مهاجمان درآمده است چیزی نگفت.

وحیدی گفت، اعضای طالبان پس از اینک ه صبح امروز از شهر عقب رانده شدند، پس از نیم‌روز دوباره از چندین نقطه به شهر حمله کرده و وارد شهر شدند.

وی تصریح کرد، به دلیل این که جنگ در داخل شهر قندوز جریان دارد در مورد تلفات نمی‌تواند چیزی گفت. همزمان او تایید کرده ارتباط با بخش‌های شهر قطع شده است.

در همین حال، غلام ربانی، عضو شورای ولایتی قندوز می‌گوید که اعضای طالبان بیشتر مناطق شهر قندوز را تصرف کرده‌اند.

ربانی به خبرگزاری بخدی گفت: اکثر مناطق شهر در کنترل طالبان است؛ از جمله ساختمان شورای ولایتی، ساختمان‌های امنیتی، زندان و مقر ولایت. طالبان در این مناطق پرچم‌های سفیدشان را بلند کرد.

از سوی دیگر،‌گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، شهر قندوز به تصرف افراد این گروه درآمده است. این گروه مدعی شد، نیروهای دولتی پس از چند ساعت درگیری منطقه را ترک کردند.

در همین حال، برخی از تصاویر منتشر شده از داخل شهر قندوز نشان می‌دهد که اعضای طالبان با اسلحه در داخل شهر گشت‌زنی می کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان از اعزام نیروی تازه‌نفس به شهر قندوز خبر داده است.

انتهای پیام

کد N974285