گزارش ایسنا از همایش مسجد الاقصی، خطرات و وظایف جامعه جهانی

سیاسی

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران با بیان این که باید مساله فلسطین و آزادی آن بار دیگر به دغدغه اول مسلمین تبدیل شود گفت: در حال حاضر اهتمام به مساله آزادی فلسطین و حفظ وحدت اسلامی دو نیاز اصلی جهان اسلام است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناصر ابوشریف در همایش "مسجد الاقصی، خطرات و وظایف جامعه جهانی" و هم‌چنین گرامی‌داشت دومین سالروز درگذشت حجت الاسلام والمسلمین شیخ مصطفی راهنمایی معروف به شیخ رهنما خاطرنشان کرد: ایشان با اخلاص و جدیت علاقه‌مند به موضوع فلسطین بودند و در راه آزادی فلسطین فعالیت می‌کردند. از دیگر سو مساله وحدت امت اسلامی نیز مورد توجه ایشان بود و در این راه فداکاری‌ها و تلاش‌های زیادی کردند و با آن‌که 80 سال داشتند هم‌چون یک انقلابی در این مسیر حرکت می‌کردند.

ابوشریف با اشاره به حملات این روزهای صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی گفت: صهیونیست‌ها با اسلحه به مردم مظلوم که دست‌شان خالی است حمله می‌کنند و این مردم برای دفاع اسلحه‌ای جز صبر و استقامت ندارند.

او به طرح‌ها و توطئه‌های رژیم صهیونیستی در طی این سال‌ها در ارتباط با مسجد الاقصی اشاره کرد و گفت: این رژیم در سال 1967 بر قدس شرقی تسلط پیدا کرد و اکنون می‌خواهد به صورت کامل مسجد الاقصی را در اختیار بگیرد.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران با اشاره به این که اهتمام به مساله فلسطین بسیار مهم است ادامه داد:‌ مساله فلسطین نباید به اولویت‌های درجه چندم جهان اسلام تبدیل شود و باید با حساسیت گذشته این مساله هم‌چنان مورد توجه و اولویت جهان اسلام باشد تا مسجد الاقصی و قدس به جایگاه واقعی خودش بازگردانده شود.

در این مراسم سید هادی سید افقهی، کارشناس مسایل خاورمیانه نیز با انتقاد از وضعیت کنونی جهان اسلام و درگیری‌های داخلی که در آن وجود دارد گفت: اکنون ببینید وضعیت به کجا رسیده که حرم امن الهی جای تسویه حساب‌های امنیتی و سیاسی شده و عربستان جنگ را به کجا کشانده است.

این کارشناس مسایل غرب آسیا با بیان این که مسایل عجیب و غریبی در جهان اسلام در حال رخ دادن است ادامه داد: خطرهای جدی جهان اسلام را تهدید می‌کند و معلوم نیست جهان اسلام و جهان عرب کی می‌خواهند از خواب بیدار شوند.

افقهی به نقشه صهیونیست‌ها برای تقسیم زمانی و مکانی بیت المقدس اشاره کرد و گفت: خدا آن روز را نیاورد که این گنبد الهی منهدم و یا تخریب شود ولی از دیگر سو باید توجه داشت که آن‌ها گام به گام اهداف خود را به پیش می‌برند و ما در جهان اسلام در حال درگیری داخلی هستیم.

وی افزود: آن‌چه که در حال رخ دادن است اتفاقی نیست و در اتاق‌های فکر در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود و سپس آن را گام به گام اجرا می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در این همایش هم‌چنین حسین رویوران، دیگر تحلیل‌گر مسایل منطقه در بخشی از سخنانش با بیان این که جریان دینی در اسراییل حاکم شده که فوق قانون عمل می‌کند در این ارتباط توضیح داد: آن‌ها به راحتی افراد را در کرانه باختری از خانه‌های‌شان اخراج می‌کنند و سپس خانه‌ها و اموال آن‌ها را تصرف می‌کنند و هیچ کس با آن‌ها برخوردی نمی‌کند.

این کارشناس مسایل غرب آسیا با اعتقاد بر این که رفتارهای فراقانونی مسجد الاقصی را تهدید می‌کند به اهداف شوم صهیونیست‌ها در مورد این سرزمین مقدس اشاره کرد و گفت: حدود 54 کشور در سازمان همکاری اسلامی حضور دارند و در حالی که 2 ماه است صهیونیست‌ها به صورت مرتب و مکرر هر روز به مسجد الاقصی تجاوز می‌کنند ولی واکنش مناسبی از سوی این کشورها در برابر این اقدامات صورت نگرفته است.

انتهای پیام

کد N974157