دولت بورکینافاسو از مردم خواست به اعضای گارد ریاست‌جمهوری حمله نکنند

دولت بورکینافاسو از شهروندان این کشور خواست از حمله و درگیری با اعضای گارد ریاست‌جمهوری که اوایل ماه جاری میلادی کودتایی را به راه انداختند، اجتناب کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این هشدار در واکنش به گزارشاتی مطرح شد مبنی بر اینکه همزمان با ازهم پاشیدن گارد ریاست‌جمهوری، سربازان این گروه و خانواده‌هایشان مورد حمله قرار گرفته‌اند.

دولت بورکینافاسو در بیانیه‌ای گفت: دولت از مردم دعوت می‌کند تا آرامش خود را حفظ کرده و خویشتنداری پیشه کنند.

میشل کافاندو، رئیس‌جمهور موقت بورکینافاسو اواخر روز جمعه منحل شدن گارد ریاست‌جمهوری متشکل از 1300 سرباز را اعلام و فرمانده آن و وزیر امنیت کشور را برکنار کرد.

بورکینافاسو روز شنبه اعلام کرد، اموال و دارایی‌های ژنرال گیلبرت دیندره و 13 تن دیگر را که با این کودتا همکاری کرده‌اند، مسدود می‌کند.

ارتش بورکینافاسو روز جمعه خلع سلاح کردن گارد ریاست‌جمهوری را آغاز کرده و تسلیحات و مهمات آنها از جمله نارنجک، مسلسل و خودروهای زرهی را خارج کرد.

در همین حال ایساک زیدا، نخست‌وزیر بورکینافاسو از آغاز تحقیقات 30 روزه‌ای درخصوص این کودتا خبر داد.

وی افزود: آنهایی که نقش مهم و برجسته‌ای در این کودتا ایفا کرده‌اند به دادگاه فرستاده خواهند شد و دیگران مجدداً به ارتش ملحق خواهند شد.

اعتصاب سراسری اتحادیه‌های کارگری برای محکوم کردن این کودتا متوقف شد و این اتحادیه‌ها امروز (دوشنبه) از کارگران خواستند بر سر کار خود بازگردند.

انتهای پیام

کد N974128