مهر گزارش می دهد؛

اینبار آل سعود به خواست مسلمانان احترام می گذارد؟

سیاسی

جان باختن ۲ هزار حاجی در منا شاید از نگاه سعودی ها قضا و قدر باشد اما سندی بود که بیش از همه بربی کفایتی کاخ نشینان سعودی صحه گذاشت.

خبرگزاری مهر- فاطمه کرمانی:  فاجعه منا و کشته و زخمی شدن صدها حاجی ایرانی در عربستان سندی بود که بیش از همه بر بی کفایتی کاخ نشینان سعودی صحه گذاشت؛ فاجعه ای بود که کام ملت های مسلمان را در عید سعید قربان تلخ و غیض آنها نسبت به مدعیان پرده داری حرمین شریفین را عمیق تر کرد.

جان باختن ۲ هزار حاجی در منا شاید از نگاه سعودی ها که با کشتار مردم یمن و تجهیز تروریست های تکفیری در سوریه و عراق قدم در جاده سقوط گذاشتند، قضا و قدر باشد اما ملت های مسلمان از این واقعه دردناک نخواهند گذشت و عربستان را مسبب این فاجعه دانسته و تاوان خون های بی گناه ریخته شده در عربستان را از شاهان بی کفایت عربستان خواهند گرفت.

وقوع این فاجعه در منا به سرعت واکنش های مقامات و مسئولان کشورهای اسلامی را به دنبال داشت به طوری که این خبر در صدر اخبار رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت و تحلیل گران و کارشناسان به بررسی ابعاد مختلف این حادثه گرداختند.

اما در این بین موضع گیری مقامات رسمی کشورمان و در راس آنها پیام مقام معظم رهبری اگرچه نشان دهنده عمق این فاجعه بود اما تا حدی توانست تسلی برای خانواده های حجاج خانه خدا هم باشد. در این گزارش تنها به واکنش های ابتدایی برخی مقامات سیاسی و چهره های مذهبی شیعیان و اهل سنت پرداخته ایم، در حالیکه در روزهای گذشته مواضع بسیاری از سوی ایشان صادر شده اتخاذ شده است.      

حضرت آیت الله خامنه ای: مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته ای که عامل این فاجعه بوده است نباید از نظر دور بماند

حضرت آیت الله خامنه ای نخستین مقامی بودند که در پی فاجعه مصیبت بار منا به آن واکنش نشان دادند، ایشان در پیامی فرمودند: فاجعه‌ی مصیبت‌ بار امروز در منا که در آن جمع کثیری از ضیوف‌ الرحمان و مومنانِ مهاجر الی‌الله از کشورهای گوناگون، جان باختند، اندوهی بزرگ در جهان اسلام پدید آورده و عید آنان را عزا کرده است. در میهن عزیز ما نیز دهها خانواده که مشتاقانه در انتظار عزیزان حج‌گزار خود بودند، اکنون به عزای آنان نشسته‌اند[span dir='LTR'].

ایشان در این پیام ضمن اینکه مسئولان نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری را به ادامه  تلاش برای شناسایی جان‌باختگان، معالجه مجروحان و اعزام به کشور و خبررسانی سریع به ملت دعوت کردند دولت سعودی را موظف دانستند که مسئولیت سنگین خود را در این حادثه تلخ پذیرفته و به لوازم قاعده حق و انصاف عمل کند.

رهبر انقلاب تاکید کردند که مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته ای که عامل این فاجعه بوده است نباید از نظر دور بماند.

حضرت آیت الله خامنه ای  همچنین سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کردند.

رئیس جمهور: دولت عربستان مسئولیت فاجعه منا را به عهده بگیرد

رئیس جمهور کشورمان نیز که همزمان با فاجعه منا برای شرکت در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است در پیامی ضمن تسلیت این حادثه به رهبر انقلاب و بازماندگان این حادثه، از معاون اول رئیس جمهور خواست تا با تشکیل ستاد ویژه رسیدگی به این فاجعه و تجمیع امکانات لازم به حال مجروحین فاجعه رسیدگی کرده و در راستای انتقال درگذشتگان به کشورمان اقدام نمایند.

رئیس جمهور همچنین از استانداران خواست با حضور در منزل درگذشتگان و مجروحین فاجعه، پیام تسلیت وی را به آنان ابلاغ کرده و وزارت امورخارجه و سفیرایران در عربستان را موظف کرد تا ضمن بررسی چگونگی رخ دادن این فاجعه تمامی اقدامات لازم جهت احقاق حقوق درگذشتگان وحادثه دیدگان را به عمل آورد.

روحانی از دولت عربستان نیز خواست ضمن به عهده گرفتن مسولیت فاجعه به وظایف قانونی و اسلامی خود در این زمینه عمل کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی: دولت سعودی توضیحات قانع کننده ‌ای در مورد آنچه بر میهمانان ضیافت الهی رفته است به امت اسلامی ارائه دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در پیامی با بیان اینکه  حادثه غمبار و دردناک منا در یوم الله  قربان، عید اکبر مسلمین و حین انجام مناسک حجاج  روز رحمت الهی را به واقعه ای حزن انگیز و فراموش ناشدنی برای مسلمانان مبدل ساخت گفت: لازم است چگونگی مدیریت این مراسم عظیم الهی از سوی تمامی کشورهای مسلمان، سازمان همکاری اسلامی و بین المجالس اسلامی مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته و تمهیدات لازم برای برگزاری مراسم مطلوب حج اندیشیده شود.

لاریجانی در این پیام افزود: آنچه همه ملت‌های مسلمان انتظار دارند آن است که دولت سعودی به وظایف خود با تدبیر و تعهد عمل نموده، ضمن برخورد با مجرمین و خاطیان توضیحات قانع کننده ‌ای در مورد آنچه بر میهمانان ضیافت الهی رفته است به امت اسلامی و جهانیان ارائه دهد.

رئیس قوه قضائیه: دولت سعودی باید مسئولیت مدیریت غلط خود را بپذیرد

آیت الله آملی لاریجانی نیز در پی وقوع فاجعه منا با صدور پیامی ضمن تسلیت و همدردی با بازماندگان این حادثه گفت: دولت سعودی باید مسئولیت مدیریت غلط خود را که موجب بروز این فاجعه شد را بپذیرد و پاسخگوی آن باشد.

آیت الله یزدی: سعودی ها بذر عداوت، دشمنی و ناامنی را در منطقه می کارند

رئیس مجلس خبرگان رهبری نیز در پی وقوع فاجعه منا در پیامی ضمن محکوم کردن مسؤولان سعودی در این حادثه تلخ، خواستار موضع گیری مناسب از سوی سران کشورهای اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی در قبال این حادثه شد.

آیت الله یزدی در این پیام با اشاره به ضرورت پیگیری جدی موضوع و پذیرش مسؤولیت سهل انگاری و سوء مدیریت  کسانی که خود را خادم الحرمین می نامند گفت: سعودی ها به جای تأمین امنیت مسلمین در موسم حج با دخالت های نابجا در امور سایر کشورهای اسلامی به ویژه یمن مظلوم و حمایت از گروه های تندرو و افراطی چهره اسلام را مشوه کرده و مسلمانان را در بحرین، عراق و سوریه به خاک و خون کشیده و بذر عداوت، دشمنی و ناامنی را در منطقه می کارند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی: به‌کارگیری نیروهای امنیتی و انتظامی خبره برای تجاوز به یمن عامل بروز فاجعه منا است

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز ضمن اعلام موضع در خصوص فاجعه منا و ابراز تاسف نسبت به بی‌توجهی و تمرکز کافی دولت عربستان سعودی نسبت به برگزاری امنیت عظیم‌ترین کنگره جهان اسلام در ایام حج تمتع گفت: تغییر اولویت امنیتی عربستان سعودی و به‌کارگیری نیروهای امنیتی و انتظامی خبره برای تجاوز به کشور یمن و سرکوب مردم مسلمان بحرین وهم‌چنین کاهش کمی و کیفی عوامل انتظامی در حج تمتع نقش تعیین کننده‌ای در بروز این فاجعه داشته است.

وی با تاکید بر حساسیت و پیگیری مجدانه این موضوع از سوی جمهوری اسلامی ایران تا دستیابی به نتیجه قطعی و هم‌چنین بهره‌گیری از مجموعه ظرفیت‌های قانونی و حقوقی برای تبیین و تعیین عوامل شکل‌گیری و مسببان این فاجعه عظیم افزود:  درحال حاضر مجموعه توان دستگاه‌های مسئول برای رسیدگی به وضعیت مجروحان و مشخص کردن وضعیت مفقودان حادثه و هم‌چنین انتقال جانباختگان به کشور بسیج شده و توجیهات لازم در سطح استانداری‌های کشور نیز انجام شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین ضمن ابراز هم‌دردی با خانواده‌های داغدار ایرانی و مسلمانان کشورهایی که در این فاجعه عزیزان خود را از دست داده‌اند آمادگی کشورمان را برای مساعدت به حجاج آسیب دیده سایر کشورها اعلام کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: دولت عربستان در قبال فاجعه منا مسئول است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در پیامی عنوان کرد: اگرچه مرگ مظلومانه حجاج خانه خدا در احرام؛ آنهم قبل از إتمام اعمال حج و در منا به مصداق آیه «و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله» اجر عظیمی در بارگاه الهی دارد؛ اما از تقصیرو سومدیریت مسئولان نظم این مراسم عظیم در دولت عربستان کم نمی شود ودرقبال آن مسئولند و باید برای دنیای اسلام توضیح دهند[span dir='LTR'].

ظریف: تاکید بر مسئولیت کارگزاران اجرایی عربستان سعودی در برگزاری مناسک حج

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در پیامی ضمن ابراز تسلیت و همدردی با بازماندگان حادثه منا درجمهوری اسلامی ایران و همه کشورهای اسلامی درگیر این حادثه تلخ و با اشاره به مسئولیت کارگزاران اجرایی عربستان سعودی اظهار کرد: علاوه بر تشکیل ستاد ویژه ای در وزارت خارجه، تماس های سیاسی فشرده خود را از نیویورک برای تسریع در شناسایی قربانیان و مداوای فوری مجروحین آغاز کرده است.

آیت الله امامی کاشانی: عربستان یا داعش و تروریست‌ تربیت می‌کند و یا به کشتار در یمن می‌پردازند

آیت الله امامی کاشانی که خطیب نماز جمعه تهران بود در خطبه های نماز جمعه تهران با بیان این مساله که رهبر معظم انقلاب فرمودند که عربستان مسئولیت خود را بپذیرد، گفت: این مساله مهمی است اینکه بگویند حجاج خود بی‌نظمی کردند و یا هوا گرم بود، دروغ است. اصل قضیه عدم مدیریت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: مأموران آل‌سعود راه را بسته‌اند و وضع به این صورت شده است. عربستان بپذیرد و مدیرانش را بازخواست کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه کشورهای اسلامی به دادگاه بین‌المللی مراجعه کنند، تصریح کرد: آنها باید مطالبه کنند که چرا این همه جنایت‌ به وجود آمده است؟

امامی کاشانی افزود: از طرف دیگر به سازمان کنفرانس اسلامی باید مراجعه شود و چگونگی تشکیل مراسم حج را باید معلوم نمایند. حج فقط مربوط به کشور عربستان نیست و به تمامی کشورها ارتباط دارد. آنهایی که هم‌اکنون شهید شده‌اند، از تمامی کشورهای اسلامی هستند و تنها متعلق به کشور عربستان نیستند.

وی با اشاره به ضرورت طرح مساله حج در سازمان کنفرانس اسلامی، ادامه داد: مدیریت حج باید به دست این سازمان بیفتد و این امری واجب است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه دولت‌ سعودی و دست‌اندرکاران حج باید به دادگاه پاسخ دهند، اظهار داشت: آنها نباید شعار دروغ سر دهند. جمله غلط‌‌تر از غلط این است که بگویند از ماموران خود تشکر می‌کنیم. اینکه انسان این قدر باطل و یاوه بگوید، قابل قبول نیست.

امامی کاشانی با اشاره به عملکرد دولت عربستان در منطقه، افزود: کار دولت عربستان معلوم است. آنها یا داعش و تروریست‌ها را تربیت می‌کنند و یا به کشتار در یمن می‌پردازند.

امام جمعه سنندج: بی تفاوتی عربستان نسبت به امنیت حجاج تحت هر شرایطی محکوم است

ماموستا محمدامین راستی امام جمعه موقت سنندج نیز در خطبه های نماز جمعه با بیان اینکه آل سعود لیاقت خادم الحرمین بودن را ندارند، گفت: بی اعتنایی حکام سعودی به حفظ امنیت حجاج مایه تاسف بوده و اقدامی محکوم است.

وی ضمن انتقاد از نحوه مدیریت حج امسال از سوی متولیان امر در کشور عربستان، گفت: این کشور باید پاسخگوی بی تفاوتی و بی اعتنایی خود در این زمینه باشد و این گونه بی تفاوتی نسبت به امنیت حجاج تحت هر شرایطی محکوم است.

امام جمعه موقت سنندج ضمن انتقاد از کم کاری و غفلت حکام عربستان سعودی در خصوص خدمت به زائران خانه خدا، افزود: جای بسی تاسف است که افرادی خادم الحرمین شده اند که با آیین اسلام ناب محمدی هزاران فرسنگ دور هستند و به جای مدیریت کردن مناسب مناسک حج به فکر برنامه های خود در منطقه هستند.

راستی امام جمعه موقت سنندج ادامه داد: حکام سعودی به جای دوستی با مستکبران و کشتار مسلمانان بی دفاع منطقه باید به فکر اصلاح امور در داخل کشور خویش باشند تا دیگر شاهد وقوع این گونه حوادث ناگوار در سرزمین وحی الهی نباشیم.

ماموستا راستی با اشاره به سیاست ها و برنامه های محکوم به شکست عربستان در منطقه گفت: در حالی که دشمن هر روز توطئه ای جدید را  علیه مسلمانان آغاز می کند متاسفانه عربستانی ها و رژیم آل سعود نیز همراه و همگام با دشمن قدم بر می دارد.

نماینده اهل سنت دایرانشهر: حکومت سعودی امسال مدیریت حج را در اولویت دوم خود قرار داده است

محمد سعید اربابی نماینده اهل سنت مجلس شورای اسلامی درباره فاجعه منا گفت: مسئولینی که مناسک حج را مدیریت می‌کنند باید مورد اعتماد مسلمانان باشند که متاسفانه دو حادثه فاجعه‌بار در مسجدالحرام و منا بی‌اعتمادی مسلمانان به مدیریت حج را افزایش داده است.

نماینده مردم ایرانشهر افزود: حکومت سعودی امسال مدیریت حج را در اولویت دوم خود قرار داده و اولویت اولش جنگ در کشورهای اسلامی بوده است و در نتیجه حادثه منا ناشی از بی‌تدبیری و بی‌تجربگی نیروهایی است که به مدیریت حج امسال پرداخته‌اند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران: عدم بلوغ نظام سیاسی کهنه و پوسیده یک رژیم مسئولیت‌ناپذیر قلب های مسلمانان را اندوه بار کرد

سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران نیز با اشاره به اینکه قلب های مسلمانان به واسطه بی‌کفایتی، ناکارآمدی، عدم بلوغ نظام سیاسی کهنه و پوسیده یک رژیم مسئولیت‌ناپذیر و فاقد تعهد و صلاحیت برای میزبانی از میهمانان خدا سرشار از خون و اندوه است گفت: رژیم عربستان وقتی در یمن جنگ به راه می اندازد، طبیعی است که دیگر انرژی برای مدیریت این مساله ندارد.

سردار مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح از دستور این ستاد به نیروهای هوایی جهت کمک رسانی در انتقال مجروحین و شهدا به کشور خبر داد و گفت که این دستور شامل کمک رسانی در همه زمینه‌های ممکن خواهد بود.

دبیر کل حزب الله لبنان: عربستان سعودی به عنوان اداره کننده امور حج،  مسئول اصلی این حادثه است

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز در مصاحبه با شبکه المنار با اشاره به اینکه صرف نظر از کشمکش های سیاسی در منطقه، عربستان سعودی به عنوان اداره کننده امور حج،  مسئول اصلی این حادثه است گفت: تکرار حوادث گوناگون در جریان ادای فریضه حج توسط مسلمانان به خوبی نماینگر وجود خلل در مدیریت آل سعود است. امروز، عربستان سعودی به جزئی از درگیری ها در منطقه تبدیل شده است[span dir='LTR'].

معاون رئیس جمهوری عراق: حادثه مرگبار منا بی‌کفایتی دولت سعودی در تأمین امنیت حجاج را اثبات کرد

نوری مالکی معاون رئیس جمهوری عراق در واکنش به حادثه مرگبار منا با بیان اینکه فاجعه منا تنها پس از مدت اندکی از سقوط بالابر بر سر حجاج بار دیگر بی‌کفایتی دولت سعودی در تأمین امنیت حجاج را اثبات کرد گفت: باید از این پس اداره امور حج به دست سازمان همکاری اسلامی سپرده شود تا دیگر شاهد چنین حوادث تلخ و غمباری نباشیم.

رئیس‌جمهور اندونزی: مدیریت حج باید بهبود یابد

جوکو ویدودو رئیس‌جمهور اندونزی نیز ضمن ابراز تاسف از حادثه پیش آمده در منا، مدیریت سعودی‌ها را هم به چالش کشیده و گفت: مدیریت حج باید بهبود یابد تا حوادث مشابه تکرار نشود.

به نظر می رسد تشت رسوایی آل سعود بیش از پیش نزد تمامی جهانیان بویژه مسلمانان بر زمین افتاده است و بی تدبیری و بد ذاتی شیوخ سعودی هر روز هزینه جدیدی را به جهان اسلام تحمیل می کند

باید دید اینبار دربار سلطنتی آل سعود به خواسته جدی مسلمانان(که روز به روز در حال فراگیر شدن است) مبنی بر واگذاری مدیریت کلان حج به مجامع اسلامی چند ملیتی مانند سازمان کنفرانس اسلامی یا نهادهای مشابه ، توجهی می کند یا خیر.