منصوری:

رییس جمهور «جهان عاری از خشونت» را پیگیری کند

سازمان ملل متحد,اصلاح‌طلبان,زنان

یک عضو شورای مرکزی مجمع زنان اصلاح طلب گفت:‌ رئیس جمهور جهان عاری از خشونت،‌ مبارزه با تروریسم و فاجعه منا را در سازمان ملل طرح کند.

آذر منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ با بیان اینکه تریبون سازمان ملل فرصت مناسبی برای حضور کشورها کنار هم است، اظهار کرد: از یک طرف هم رویکرد و دیدگاه‌های دولت‌ها برای مهم‌ترین مسائلی که ممکن است برای جامعه جهانی اتفاق بیافتد مثل تهدیدها و فرصت‌ها می‌تواند مطرح شود و توجه سازمان ملل را به این فرصت ها و تهدیدها جمع کند و از طرفی هم می‌توان با رویکرد تقویت منافع ملی ملاحظات ملی و منطقه‌ای خود را پیش گرفت.

وی ادامه داد: در دو دولت گذشته، با هشت سالی مواجهه بودیم که در حیات آن ما نه تنها از تریبون سازمان ملل برای تقویت منافع ملی استفاده نکردیم، بلکه رئیس جمهورمان سخنانی را در این تریبون بیان کرد که دستاویزی برای دشمنان ایران شد. آنها از سخنان رئیس جمهور ما به عنوان اهرمی جهت اعمال فشار بیش‌تر به ایران استفاده کردند. مصداق این عملکرد را در ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، صدور قطعنامه‌ها و تحریم‌های ظالمانه دیدیم.

این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با بیان اینکه "رویکرد دولت روحانی متفاوت از رویکرد دو دولت گذشته است" تصریح کرد: دولت تدبیر و امید می تواند از تریبون سازمان ملل در جهت منافع ملی استفاده کند. این دولت با رویکرد سازنده برد – برد،‌ توافق تاریخی را رقم زده که در پس آن نه تنها تنش‌های موجود علیه ایران کم شد، بلکه مخالفین استراتژیک ایران هم تا حد زیادی خلع سلاح شده‌اند. همان‌طور که از ابتدای روی کارآمدن دولت، روحانی از اجلاس سازمان ملل به عنوان یک فرصت استفاده کرد و طرح جهان عاری از خشونت را ارائه داد، این‌بار نیز باید از این فرصت جهت کاهش خشونت‌ها،‌ تنش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، توجه و تاکید بر تامین حقوق ملت‌ها و به کارگیری ظرفیت‌ها جهت تحقق صلح استفاده کند.

وی گفت:‌ با توجه به جایگاه بین‌المللی ایران پس از توافق ژنو، آقای روحانی در سخنرانی امسال خود می‌تواند بر چند محور مشخص تاکید و توجه کند. اولین آن پیگیری شعار جهان عاری از خشونت است. باید به ظرفیت و فرصت سازمان ملل در زمینه مبارزه با افراط گری توجه کرد. نمود مشخص افراط گرایی جامعه امروز، بروز داعش است. داعش امنیت منطقه خاورمیانه و دنیا را تهدید می‌کند. سازمان ملل به عنوان مبارزه با تروریسم باید با برنامه مشخصی با این موضوع برخورد کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر ضرورت مبارزه با تروریسم، یادآور شد: ترورسیم تهدید جامعه جهانی است و سازمان ملل باید برای مبارزه عملی با آن راهکاری ارائه دهد. این راهکار نیز باید منصفانه و برای همه کشورها یکسان باشد.

وی افزود: نکته دیگری که رئیس جمهور می تواند به آن اشاره کند، استفاده از جایگاه بین‌المللی ایران برای کاهش بحران منطقه، یمن، سوریه و نقش آفرینی ایران در حل این بحران‌ها است. آقای روحانی به دلیل تجربه و تخصصی که در زمینه بین‌المللی دارد و با وجود تیم تخصصی وزارت خارجه‌اش، می‌تواند در صحنه بین‌المللی برای اثبات قدرت ایران و کاهش بحران‌ها عملکرد خوبی داشته باشد.

منصوری در ادامه با اشاره با فاجعه منا، گفت:‌ جانباختن جمع کثیری از حجاج ایرانی در بیت الله الحرام مسأله مهمی است. طبیعتا با توجه کشته شدن جمع کثیری از حجاج ایرانی و با توجه به خسارت جبران ناپذیری که به مردم ایران وارد شده است، رئیس دولت یازدهم باید به طور جدی در سخنانش به این موضوع اشاره کند. به طور قطع با توجه به معاهدات بین‌المللی و تعهد کشور میزبان مبنی بر تامین سلامت زائران خدا این کشور نه تنها باید پاسخ گوی زوار باشد بلکه باید در راستای جبران خسارت هایی که وارد شده نیز تلاش کند.

وی ادامه داد: باید برای جلوگیری از تکرار این فجایع اقداماتی انجام شود. خانه خدا مکانی برای وحدت مسلمانان است. آقای روحانی باید از این فرصت جهت طرح این موضوع استفاده کند. دولت عربستان در چند سال اخیر ثابت کرده است که از کفایت و برنامه لازم جهت تضمین سلامت زائرین خانه خدا برخوردار نیست.

انتهای پیام

کد N973993