السفیر:‌ عربستان مانعی در حضور نظامی روسیه در سوریه نمی‌بیند

عربستان

تماس تلفنی که رئیس‌جمهوری روسیه با پادشاه عربستان داشت، تعجب تعدادی از ناظران را برانگیخته است چراکه در حالی این تماس صورت گرفت که روسیه نیروها و تجهیزاتی را برای حمایت از نظام سوریه فرستاده است اما به نظر می‌رسد که ریاض -دست‌کم- از افزایش نقش نظامی روسیه در سوریه چندان ناراضی نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه لبنانی السفیر، در اینجا باید به این نکته توجه کرد که عربستان هیچ واکنش رسمی یا نیمه‌رسمی نسبت به افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه نشان نداده است هرچند که این امر به منزله حمایت از نظام بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه است.

حتی رسانه‌های سعودی نیز واکنشی به اقدام روسیه در ارسال حمایت‌های نظامی و سلاح‌های بیشتر و اعزام نیروهای روسی برای نظام سوریه نشان ندادند.

زمانی که از عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان 10 روز قبل در مورد این مساله سوالی پرسیده شد، او از نشان دادن موضعی علنی شانه خالی کرد و صرفا به این سخن بسنده نمود که حضور و حمایت روسیه از قبل وجود داشته‌ است و ما و همگان این مساله را می‌دانیم.

برخی این موضع آرام عربستان را با واکنش سعود فیصل، وزیر خارجه سابق عربستان مقایسه می‌کنند که موضعی شدید اللحنی علیه مسکو در کنفرانس سران شرم‌الشیخ در اواخر ماه آوریل گذشته نشان داد و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را مورد انتقاد شدید قرار داد و وی را به این امر متهم کرد که از بی‌ثباتی در جهان عرب به دلیل تایید بشار اسد حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهوری روسیه پیامی به این نشست سران فرستاده بود و در آن به حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه فراخوانده بود. سعود فیصل نسبت به اظهارات مسکو مبنی بر لزوم دستیابی به حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه در عین ادامه حمایت تسلیحاتی از «نظامی که مشروعیت خود را از دست داده است»، اظهار تعجب کرده و مدعی شد: «روسیه در طولانی شدن مدت جنگ نقش دارد و متحمل مسوولیت گسترده‌ای در قبال مصیبت‌های مردم سوریه است». پس از این واکنش شدید، رسانه‌های عربستانی انتقاد گسترده‌ای از مسکو به راه انداختند که ما نمونه این انتقادها را در این روزها نمی‌بینیم.

ناظران دیپلمات در ریاض اظهار می‌کنند که افزایش مداخله‌های روسیه در سوریه چند هفته پس از سفر «مهم» محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور به روسیه صورت گرفت که پس از آن عادل جبیر نیز در ماه ژوئیه گذشته به مسکو سفر کرد که پس از این سفر نیز نشست سه‌جانبه‌ای میان وزرای خارجه روسیه، آمریکا و عربستان در ماه اوت گذشته در مورد بحران سوریه برگزار شد.

با وجود اختلافات روسیه و عربستان در مورد ماهیت حل و فصل سیاسی بحران سوریه، اما ما بر این باوریم که تفاهمی میان عربستان و روسیه در مورد حل سیاسی بحران سوریه وجود دارد. طبق اطلاعات قطعی، این ریاض بود که روسیه را برای ایفای نقشی گسترده‌تر برای سازش سیاسی بحران سوریه سوق داد و ریاض معتقد است که این راه‌حل باید بشار اسد را از قدرت دور کند. کسانی که اصل قضایا را ریاض می‌دانند، به این مساله پی برده‌اند که عربستان خواهان ابقای ارتش سوریه و نهادهای دولت در این کشور است و آنچه که عربستان نمی‌خواهد این است که اسد و حامیانش در نظام باقی بمانند. ریاض با مسکو در مورد لزوم مقابله با تروریسم به ویژه داعش توافق‌نظر دارد چراکه خطر این گروه‌ها بیشتر از آنکه علیه روسیه یا هر کشور دیگری باشد، عربستان را تهدید می‌کند.

عربستانی‌ها می‌گویند که ریاض همکاری امنیتی با مسکو درخصوص مقابله با تروریسم دارد و اطلاعات مهمی را به دستگاه‌های امنیتی روسیه ارائه داده است که این اطلاعات را دستگاه‌های امنیتی عربستان در مورد تروریست‌های چچنی که به النصره و داعش و قبل از آن به القاعده پیوسته بودند، به دست آورده‌اند.

اما ریاض مدعی است که بحران سوریه و براندازی اسد به هر وسیله‌ای، امری مهم برای از بین بردن داعش و دیگر گروه‌ها است و این در حالی است که مسکو معتقد است براندازی نظام سوریه به سیطره گروه‌های تروریستی بر سوریه و وقوع آشوب سیاسی و امنیتی می‌انجامد که باعث می‌شود سوریه مرکزی برای صادرات تروریسم به روسیه و دیگر کشورها شود یا دست‌کم اگر اسد سقوط کند احتمال زیادی برای این امر وجود دارد که نظامی با رویکرد سیاسی (که اخوان‌المسلمین کنترل آن را برعهده دارد) ایجاد شود که منافع «تاریخی» روسیه در سوریه را تهدید می‌کند به ویژه اینکه ترکیه به این سمت سوق می‌دهد.

به همین دلیل ریاض مانعی در این نمی‌بیند که مسکو حضور نظامی خود در سوریه را افزایش دهد تا ضامن منافع استراتژیک خود در سوریه و ضامن ادامه نفوذ خود در صورت هرگونه تغییری در نظام سوریه باشد. از اینجا می‌توان سکوت عربستان را در قبال افزایش نقش نظامی روسیه در سوریه درک کرد. از نظر ناظران، این امر مقدمه‌ای برای حل سیاسی بحران است که پایه و اساس آن تصمیمات کنفرانس ژنو 1 است که به تشکیل دولت انتقال دارای اختیارات در دمشق تاکید دارد که انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری در دوره زمانی مورد توافق را برگزار می‌کند که آینده سوریه را مشخص می‌کند.

یک دیپلمات عرب در ریاض درخصوص این سکوت عربستان در قبال افزایش نقش روسیه در سوریه می‌گوید: به نظر می‌رسد که ریاض نقش روسیه در سوریه را به نقش ایران ترجیح می‌دهد.

این دیپلمات عرب همچنین این امر را بعید نمی‌داند که این نقش مقدمه‌ای برای حل سیاسی آتی بحران سوریه باشد.

انتهای پیام

کد N973890