خشم لهستانی‌ها از ادعای سفیر روسیه درباره جنگ جهانی دوم

سفیر روسیه در لهستان با بیان سخنانی جنجالی که در آن بخشی از تقصیر جنگ جهانی دوم را به گردن لهستانی‌ها انداخته، موج جدیدی از اختلافات را در بحبوحه تشدید تنش‌ها میان کشورهای اسلاویک (شرق و مرکز اروپا) ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرگئی آندروف، سفیر روسیه در لهستان جمعه گذشته حمله سال 1939 شوروی به لهستان را دفاع از خود و نه تهاجم توصیف کرد. این اظهارات خشم وزارت خارجه لهستان را برانگیخت و این وزارتخانه روز شنبه اعلام کرد که سفیر مذکور حقایق تاریخی را تضعیف می‌کند و به نظر می‌رسد که قصدش توجیه جرایم استالینیستی باشد.

جنگ جهانی دوم پس از آن آغاز شد که آلمان نازی و شوروی پیمانی را در 1939 به امضا رساندند که شامل بندی محرمانه برای تقسیم لهستان و سایر بخش‌های شرق اروپا میان دو طرف می‌شد. آلمان اندکی پس از آن از سمت غرب به لهستان حمله کرد و شوروی نیز 16 روز بعد از شرق در این کشور کوچک پیشروی کرد. در جریان جنگ جهانی میلیون‌ها لهستانی کشته شدند.

سفیر روسیه در لهستان در مصاحبه با تلویزیون خصوصی تی‌وی‌ان (TVN) گفته بود: سیاست لهستان به فاجعه سپتامبر 1939 ختم شد چرا که در آن دوران، لهستان مرتبا مانع از تشکیل ائتلاف ضد آلمان هیتلری می‌شد. به همین دلیل لهستان تا حدی مسوول فاجعه مذکور هستند.

وزارت خارجه لهستان با ابراز شگفتی از سخنان سفیر روسیه، وی را به برای ارائه پاره‌ای از توضیحات احضار کرد. اوا کوپاچ، نخست‌وزیر لهستان نیز نارضایتی خود را از این سخنان ابراز داشت. وی گفت: نقش سفیر اکرودیته در یک کشور باید ایجاد هماهنگی و برقراری روابط دوستانه میان کشورها باشد.

انتهای پیام

کد N973802