دیلی تلگراف: موافقت غرب با ماندن اسد، اعلام پیروزی برای ایران و روسیه است

ايران,سوريه,روسيه

روزنامه دیلی تلگراف نوشت: پذیرش مقامات غربی برای ماندن بشار اسد رئیس جمهور سوریه بر سر قدرت، اعلام پیروزی برای ایران و روسیه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، مقامات غربی شامل، دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس و فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه با ماندن بشار اسد بر سر قدرت دست کم برای دوره‌ای کوتاه مدت در آینده موافقت کرده‌اند و این یک پیروزی برای حامیان اصلی رییس جمهور سوریه محسوب می‌شود.

در حقیقت روسیه و ایران یک‌شنبه شب پس از پذیرش مقامات غربی با ماندن اسد بر سر قدرت اعلام پیروزی کرده‌اند. این در حالی است که مقامات غربی از جمله کامرون پیشتر از شورشیان سوری حمایت می‌کردند.

نخست وزیر انگلیس در راه نیویورک در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد، اسد در طولانی مدت در آینده سوریه جایی ندارد اما می‌تواند طی دوره انتقال بر سر قدرت باقی بماند.

آلمان و آمریکا هم احتمال ماندن اسد بر سر قدرت بر اساس توافقی به منظور پایان دادن به جنگ داخلی چهار ساله و کمک به شکست داعش صحبت می‌کنند.

ینس استول‌تنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت که آماده مذاکره درباره سوریه با روسیه است، کشوری که تصمیمش برای انتقال تجهیزات و نیروهای نظامی به سوریه سبب تقویت بشار اسد شده است.

دیلی تلگراف در ادامه نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت فکر می کنم در حال حاضر، همگان این موضوع را پذیرفته‌اند که اسد باید بر سر قدرت باقی بماند از این رو می‌توانیم با تروریست‌ها مبارزه کنیم.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه نیز از ناکام ماندن برنامه آمریکا برای آموزش شورشیان سوری به منظور مبارزه زمینی با نیروهای داعش استقبال کرده است. وی در مصاحبه‌ای جداگانه اعلام کرد:‌ هدف اولیه آموزش پنج تا شش هزار جنگجو و سپس دوهزار تن دیگر از آنها بود.

وی همچنین گفت: می‌دانم که تنها شصت تن از این جنگجویان به شکلی مناسب آموزش دیده‌اند و تنها چهار یا پنج نفر به واقع سلاح در دست گرفته‌اند، این در حالی است که باقی نیز آمریکایی‌ها را ترک و تلاش کرده‌اند به داعش بپیوندند.

به نوشته دیلی تلگراف، در حقیقت مردانی که گفته می‌شود این گروه را ترک کرده‌اند به جبهه النصره پیوسته‌اند که هم با داعش می‌جنگد و هم با اسد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و درباره اوضاع سوریه با وی گفتگو کرده است. در این میان، فرانسه نخستین حمله هوایی خود را علیه مواضع داعش در سوریه انجام داد.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد، شش جنگنده در این عملیات مشارکت داشتند که با هدف جلوگیری از حملات تروریستی ‌انجام شدند.

انتهای پیام

کد N973686