حاتمی:

سهم وقف در حوزه سلامت 25درصد است/اعتبار مساجد با مشکلات زیادی روبروست

سازمان اوقاف,اوقاف

به گفته معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف حداقل سهم اوقاف در حوزه سلامت در سطح کشور 25 درصد است، چرا که یک چهارم مراکز درمانی و اماکن بهداشتی موقوفه است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حاتمی در نشست مشترک کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و مسئولان سازمان اوقاف و امور خیریه با ارائه گزارشی از عملکرد حوزه معاونت اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف خاطرنشان کرد: در زمینه جذب اعتبارات مساجد مشکلات فراوانی وجود دارد و متأسفانه هیچ دستگاهی تاکنون به این موضوع ورود جدی نکرده است.

وی ادامه داد: تعداد کل مساجد کشور 65 هزار مسجد است که استان خراسان رضوی با بیش از 5 هزار مسجد دارای بیشترین تعداد مساجد و در مقابل استان البرز کمترین تعداد را داراست.

به گفته حاتمی در سال جاری 70 میلیارد تومان به امر مساجد اختصاص داده شده است که تاکنون هیچ مبلغی از آن جذب نشده است.

معاون امور اوقافی سازمان اوقاف درباره حوزه بهداشت و درمان تصریح کرد: در حوزه موقوفات مرتبط با بهداشت و درمان در کشور یک هزار و 127 مرکز درمانی، 133 بیمارستان، 702 درمانگاه و 20 مرکز وقفی وجود دارد.

وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه سلامت و اجرای طرح تحول موقوفات درمانی در سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: بر این اساس در سال 1393 طرح تحول موقوفات درمانی در کشور تعریف و در چارچوب آن فی مابین وزارت بهداشت، سازمان اوقاف و خیرین، تفاهم نامه منعقد و شورای راهبردی سلامت تشکیل شد.

وی خواستار همکاری هر چه بیشتر مجلس شورای اسلامی با سازمان اوقاف و امور خیریه، برای رفع تنگناهای حقوقی شد و گفت: انتظارات ما از نمایندگان مجلس شورای اسلامی شامل دو بخش حوزه درمان و بخش عمومی است و این دو نهاد با توجه به امکاناتی که دارند، در صورت همکاری بسیاری از موانع قانونی را برطرف خواهند کرد.

حاتمی تشکیل کمیته‌ای تخصصی به منظور رفع مشکلات قانونی و حقوقی را خواستار شد و پیشنهاد کرد برای احیای فرهنگ وقف از سوی جامعه پزشکی راهکارهایی ارائه شود.

انتهای پیام

کد N973685