آخرین اخبار از بازگرداندن پیکر جانباختگان منا به کشور/ رییس جمهور هر لحظه در جریان اقدامات قرار دارد

ایرنا نوشت: وزیر کشور گفت: ستاد ویژه پیگیری فاجعه منا در تمامی استان های کشور به مسوولیت استانداران تشکیل شده و ما آمادگی لازم برای برگزاری مراسم تشییع جنازه جانباختگان این حادثه را داریم.

عبدالرضا رحمانی فضلی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: براساس آخرین آمارهایی که به ما داده شده تا کنون در حادثه منا 169 نفر جانباخته، 295 نفر مفقود و 45 نفر مجروح شدند که تعدادی از این مجروحان امروز از بیمارستان ترخیص خواهند شد.
وی ادامه داد: رییس جمهوری از اولین لحظات این فاجعه، دستورات ویژه ای را صادر کرد و بلافاصله جلسه هیات دولت تشکیل و ستاد ویژه پیگیری با مسوولیت وزارت کشور و با حضور وزارتخانه های امورخارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، بهداشت و درمان، نیروی انتظامی، سازمان حج و زیارت، هلال احمر و هواپیمایی کشور آغاز به کار کرد که متناظر این ستاد نیز در استان ها با مسوولیت استانداران تشکیل شد.
وزیر کشور اضافه کرد: ما تا کنون سه جلسه اصلی و پنج جلسه فرعی داشتیم که علاوه بر این در استان ها نیز جلسات برگزار شده و مسوولیت هایی که به آنها سپرده شده با دقت پیگیری می شود رحمانی فضلی اظهار داشت: یکی از این امور سرکشی از خانواده جانباختگان بود که همه استان ها این کار را انجام دادند و آمادگی و برنامه ریزی کامل برای پذیرش و تشییع جنازه جانباختگان و انجام کارهای لازم برای سهولت ترخیص زائران صورت گرفته است.
وی تاکید کرد: همه اطلاعات و اقدامات صورت گرفته به صورت لحظه ای به اطلاع رییس جمهوری می رسد و ایشان روزانه چندین بار با معاون اول رییس جمهور و دیگر دستگاه های اجرایی تماس می گیرند؛ همچنین مسوولیت پیگیری این کار در گروه خودشان را به محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور و حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور واگذار کردند.
وزیر کشور ادامه داد: رییس جمهوری در کنار انجام ماموریت و مسوولیتی که در سفر به نیویورک دارند موضوع فاجعه منا را در تمام دیدارها و جلسات و گفت و گوها مطرح کردند.
رحمانی فضلی اظهارکرد: براساس آماری که اخیرا به اطلاع ما رسیده تعداد فوتی ها در مکه بیش از آن است که قبلا اعلام کردند. من در حال حاضر آمار دقیقی را نمی توانم ارایه دهم البته این آمار مربوط به ایران نیست و مربوط به تمام کشته هایی است که در عربستان وجود دارد.

27214

کد N973631