هشدار وکلای انگلیسی درباره نقض حقوق بشر در ترکیه

ترکیه

بر اساس گزارش تهیه شده توسط وکلای ارشد انگلیس به سفارش یکی از مخالفان اخراجی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه، دولت آنکارا به صورت نظام‌مند اقدامات نقض کننده حقوق بشر در سیستم قضایی، پلیس و رسانه های این کشور انجام می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از روزنامه گاردین، این گزارش 95 صفحه ای جنجال آمیز حزب عدالت و توسعه را به سانسور وب سایتهای خبری، اعمال محدودیت در آزادی بیان و ممانعت از انجام تحقیقات درباره فساد و رفتارهای تحقیرآمیز با بازداشت شدگان متهم می کند.

این وکلای انگلیسی با اشاره به جنبش خدمت فتح الله گولن، اعلام می کنند که طرفداران این جنبش از ارگانها و دستگاههای عمومی پاکسازی شده اند، در همین راستا 40 هزار از کارمندان از ادارات خارج شده و بازداشت های گسترده ای انجام گرفته است.

چهار وکیل انگلیسی اعلام کردند: ما اقدامات و عملکرد دولت ترکیه را از دسامبر 2013 مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده ایم که دولت آنکارا از روند اصلاحاتی که ترکیه در مذاکراتش با اتحادیه اروپا در سال 2005 نسبت به ان متعهد شده بود، به شکل مشهودی عقب‌گرد داشته است.

بر اساس این گزارش، رسانه‌ها و سیستم های قضایی حساس در ترکیه مورد هدف قرار گرفته‌اند. بر همین اساس پخش شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی به تعلیق در آمده است.

همچنین به نوشته این گزارش، نزدیک به 40 هزار نیروی پلیس، فعال مدنی، قاضی و دادستان عمومی از سال 2013 از سمت های خود برکنار شده‌اند.

انتهای پیام

کد N973334