پیام علی لاریجانی به روسای مجالس کشورهای اسلامی در پی فاجعه منا

مجلس شوراي اسلامي,فاجعه منا,بی کفایتی آل سعود

علی لاریجانی در پی فاجعه مصیبت‌بار منا که طی آن تعدادی از حجاج ایرانی و کشورهای دیگر جان باختند، پیام تسلیتی را به روسای مجالس کشورهای اسلامی فرستاد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن این پیام به شرح زیر است:

انالله و اناالیه راجعون

السلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

فاجعه مصیبت‌بار «منا» که منجر به جان باختن و مصدوم شدن جمع زیادی از مومنان میهمان خداوند رحمان از کشورهای گوناگون گردید و نیز حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام موجی از غم و اندوه در جهان اسلام گسترانید و عید مسلمانان را به عزا تبدیل نمود و این در حالی است که خداوند مکه را بلد امن خود قرار داده است.

بی‌تردید مسئولیت این مصیبت عظمی و حوادث دیگر در مراسم حج به عهده دولت پادشاهی عربستان سعودی بوده و مسئولین این کشور باید در مقابل افکار عمومی و ماتم‌زده مسلمانان جهان، به دور از هرگونه فرافکنی، پاسخگو باشند.

مجلس شورای اسلامی ایران ضمن ابراز تسلیت به مسلمانان جهان و اظهار همدردری با خانواده‌های جان باختگان، از مجالس کشورهای اسلامی می‌خواهد، با عنایت به عظمت حادثه مزبور و حوادث مشابه در سال‌های گذشته در زمان برگزاری مناسک حج، برای عدم تکرار اینگونه حوادث دردناک در سال‌های آتی و در راستای برگزاری شایسته و بایسته این کنگره عظیم سالانه مسلمانان، تدبیری بیاندیشند.

مجلس شورای اسلامی ایران همچنین تشکیل کمیته حقیقت‌یاب از سوی سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی را برای ریشه‌یابی علت حادثه مذکور ضروری دانسته و آمادگی خود را برای حضور در این کمیته اعلام می‌دارد.

در پایان بار دیگر این مصیبت عظیم را به مسلمانان جهان تسلیت گفته، برای جان‌باختگان غفران الهی و برای مصدومین شفای عاجل از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

انتهای پیام

کد N973158