پیروزی احزاب جدایی طلب در انتخابات کاتالونیای اسپانیا

سیاسی

شمارش بیش از ۹۰ درصد آرا نشان می دهد که احزاب هوادار استقلال در منطقه کاتالونیا در اسپانیا برنده اکثریت مطلق پارلمانی در انتخابات منطقه ای شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل بی بی سی، ائتلافی از احزاب اصلی جدایی طلب و یک حزب کوچکتر برنده ۷۲ کرسی در پارلمان منطقه ای که ۱۳۵ عضو دارد شده اند.

جدایی طلبان پیش از این گفته بودند که اکثریت یافتن در پارلمان به آنها امکان خواهد داد ظرف ۱۸ ماه به طور یکجانبه از اسپانیا اعلام استقلال کنند.

دولت اسپانیا قول داده است چنین اقدامی را با مراجعه به دادگاه متوقف خواهد کرد.

با شمارش ۹۴ درصد آرا، حزب «با هم برای بله» برنده ۶۲ کرسی شده و انتظار می رود حزب چپگرای جدایی طلب سی یو پی برنده ۱۰ کرسی شود.

آرتوس ماس رئیس دولت کاتالونیا پس از اعلام این نتایج در جمع هوادارانش گفت: «ما بردیم.»

رهبران اردوگاه استقلال طلب پس از جشن پیروزی در انتخابات گفتند که اکنون به سوی ایجاد یک ایالت مستقل گام برخواهند داشت.

احزاب استقلال طلب گفته اند که این انتخابات را عملا یک همه پرسی درباره استقلال از اسپانیا قلمداد می کنند.

آنها استدلال می کنند که دولت اسپانیا رای گیری غیررسمی نوامبر ۲۰۱۴ در حمایت از استقلال این ناحیه را نادیده گرفته و از برگزاری یک همه پرسی که قانونا به رسمیت شناخته شود خودداری کرده است.

نظرسنجی ها نشان می دهد که اکثریت اهالی کاتالونیا خواهان برگزاری همه پرسی هستند.

دولت مرکزی اسپانیا تاکید کرده است که دولت‌های محلی نمی‌توانند اعلام استقلال کنند، اما اگر احزاب استقلال‌طلب در پارلمان محلی اکثریت داشته باشند، می‌توانند برای گرفتن اختیارات بیشتر فشار بیاورند.

حزب محافظه‌کار حاکم، و ماریانو راخوی، نخست‌وزیر، از مردم کاتالونیا خواسته‌ بودند جدایی‌طلبان را در انتخابات رد کنند.

به جز جنبش استقلال‌طلبی در کاتالونیا، در منطقه باسک هم گرایش زیادی به جدایی از اسپانیا وجود دارد.

پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ و بحران حوزه یورو، اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی بوده که بیشترین ضربه‌ها را از بحران خورده‌اند. بیکاری بالا و اجرای سیاست‌های ریاضت اقتصادی باعث شده که در مناطق دیگر اسپانیا نیز نارضایتی عمومی بروز کند.