ناتو هماهنگی روسیه و غرب علیه داعش را خواستار شد

سیاسی

دبیر کل ناتو در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفتگوی مستقیم روسیه با نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا برای هماهنگی عملیات نظامی علیه داعش را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «ینس استولنبرگ» دبیر کل ناتو از آمادگی نیروهای ائتلافی برای مذاکره با روسیه درباره موضوع سوریه خبر داد و گفت هماهنگی در عملیات های نظامی علیه داعش باید یک هماهنگی بین روسیه و نیروهای ائتلافی ایجاد شود. بر این اساس نیروهای ائتلافی از روسیه خواسته اند که در عملیات نظامی خود در سوریه با این نیروها به رهبری آمریکا هماهنگی داشته باشند.

نخست وزیر سابق نروژ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: هنوز برای اظهارنظر درباره عملیات نظامی روسیه در سوریه کمی زود است ولی با وجود افزایش نیروهای نظامی روسیه در خاک این کشور باید با نیروهای ائتلافی هماهنگ باشند.

وی تاکید کرد باید برای جلوگیری از هر گونه حادثه غیر منتظره در عملیات نظامی علیه داعش هماهنگی لازم بین روسیه و غرب ایجاد شود. استولنبرگ قرار است در نیویورک سرگئی لاوروف وزیر خارجه سوریه را ملاقات کند. وی از روسیه خواست در حمله به داعش نقش ساختاری و هماهنگ با نیروهای ائتلافی را ایفا کند. وی مدعی شد که با حمایت از بشار اسد نمی توان به این نقش رسید.

دبیرکل کل ناتو از گفتگوی مستقیم روسیه و آمریکا در مورد بحران روسیه استقبال کرد و هماهنگی بین نیروهای آمریکایی با روسی در سوریه را خواستار شد. جان کری گفته است برای حمله علیه داعش نیاز به هماهنگی های بیشتر در سوریه وجود دارد.

وی با اشاره به حملات هوایی فرانسه علیه داعش گفت هر کشوری از اعضای ناتو به داعش حمله کند از سوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حمایت می شود. استولتنبرگ در سوال خبرنگاران درباره رابطه حضور روسیه در خاک سوریه و بحران اوکراین گفت به نظر می رسد حضور روسیه در مرزهای اوکراین و حضورش در خاک سوریه امری اتفاقی باشد.

وی همچنین از روسیه خواست به توافق صلح مینسک در فوریه احترام گذاشته و تمام نیروهای خود را از مرزهای اوکراین خارج کند.