/دومین همایش دفاع مقدس؛ از جبهه تا محکمه/

طلایی‌نیک: حادثه منا باید در مجامع بین المللی پیگیری شود

سیاسی

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دفاع با اشاره به حادثه تلخ منا گفت: باید این حادثه در مجامع بین‌المللی پیگیری و دعوای حقوقی و کیفری در این راستا صورت گیرد تا درس عبرتی برای خائنین آل سعود باشد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار رضا طلایی‌نیک عصر یک‌شنبه در همایش "دفاع مقدس؛ از جبهه تا محکمه" که در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد افزود: ملت بزرگ ایران در 8 سال جنگ تحمیلی از حقوق مقدس ایران، حق سرنوشت، حق حاکمیت، حق حیات و ... دفاع کردند.

او ادامه داد: قدرشناسی از شهیدان، خانواده‌های شهدا، ایثارگران و امام (ره) سرمایه‌گذاری ارزشمندی است که برکاتش به خود ما برمی‌گردد.

طلایی‌نیک یادآور شد: قبل از آغاز جنگ تحمیلی 636 بار رژیم بعث عراق به ایران تعرض کرد و این حملات در شرایطی انجام شد که ایران یک نظام نوپا بود.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دفاع با اشاره به 8 سال دفاع مقدس و مقاومت مردم در طی این سال‌ها یادآور شد: رهبری و فرماندهی عالی امام (ره) نقش کلیدی در پیروزی و مقاومت ملت ایران داشت.

طلایی نیک با اشاره به امروز (یک‌شنبه پنجم مهرماه) که روز شکسته شدن محاصره آبادان بود گفت: اولین عملیات پیروزمندانه ایران در جهت رفع تصرف اراضی اشغالی امروز است یعنی روز شکسته شدن محاصره آبادان و عملیات آن ثامن الائمه است.

وی با بیان این که باید سرمایه معنوی و اجتماعی‌ای که از دفاع مقدس به جا مانده است را پاس بداریم افزود: این سرمایه، همین مدیریت جهادی و تلاش جهادی در عرصه‌های گوناگون است. به نظرم باید در دفاع از حقوق ایران به ویژه در عرصه حقوقی سرمایه‌گذاری بیش‌تری انجام شود و وکلا این وظیفه را بر عهده دارند.

او یادآور شد: وکلا باید از حقوق خانواده‌های شهدای غواص در مجامع بین‌المللی دفاع کنند.

طلایی‌نیک با اشاره به این که ما کم‌ترین بودجه دفاعی را در اختیار داریم گفت: با وجود این بودجه اما همین روحیه شهادت طلبی و ایمانی که داریم پشتوانه‌ای را ایجاد می‌کند که باید قدر آن را بدانیم. البته ناگفته نماند که دفاع ما متکی به مردم عزیزمان است.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دفاع با بیان این که حرفه وکالت، حرفه مقدسی است گفت: این حرفه بسیار مقدس است همانند ایثارگرانی که در جنگ تحمیلی حضور داشتند.

وی با اظهار تاسف از جان‌باختن تعدادی از هم‌وطنان‌مان در سرزمین منا و گرامی‌داشت یاد آنان گفت: باید از اتفاقی که در سرزمین منا افتاد ابراز تنفر داشته باشیم. این کسانی که خود را خادم الحرمین می‌دانند، خائنین به حرمین هستند زیرا با بی‌تدبیری که دارند نه تنها به چهره اسلام آسیب می‌زنند بلکه حرم امن الهی را به شرایط ناامن تبدیل کرده‌اند.

او افزود: جا دارد که در این راستا تلاش حقوقی هم از سوی دولت و هم از نیابت از خانواده‌ها از سوی NGO ها شکل گیرد و اعلام پیگیری و دعوای حقوقی و کیفری در رابطه با این حادثه در مجامع بین‌المللی صورت گیرد تا درس عبرتی برای خائنین آل سعود باشد.

انتهای پیام

کد N972766