نشست مشترک کمیسیون بهداشت مجلس و سازمان اوقاف

استقبال رییس سازمان اوقاف از فعالیت در زمینه پیشگیری

سیاسی

سخنگوی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون 57 درصد موقوفات سنددار شده‌ است و در سال 93، چهار هزار و 300 وقف جدید با نیات مورد نیاز کشور به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن ربیعی در نشست مشترک کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه با ارائه گزارشی از آمار و سیاست‌های سازمان اوقاف و با بیان این که ما در سال 91 در دیدار با مقام معظم رهبری مدال افتخار را از حضرت آقا دریافت کرده‌ایم، افزود: مقام معظم رهبری در رابطه با فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام رضایت‌مندی داشتند و در اینجا باید بگویم که ما در سه حوزه مدیریتی وقف و موقوفات، بقاع متبرکه و امام زادگان و فعالیت‌های قرآنی، ماموریت‌ها و برنامه‌هایی را داریم و مهم‌ترین مساله ما در وقف طبق فرمایشات مقام معظم رهبری اجرای امینانه نیات واقفین است که در این راستا برنامه‌هایی پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی گفت: در سامانه جامع موقوفات در مجموع 175 هزار و 975 موقوفه ثبت شده است و ما برای این که بتوانیم مطالبات مقام معظم رهبری را در سازمان اوقاف و امور خیریه داشته باشیم در این ستاد 510 هزار صفحه موقوفات بازخوانی شده از نیات واقفین را داریم. یکی از طرح‌های سازمان اوقاف و امور خیریه طرح مهر تحصیلی است که با هدف اجرای نیات موقوفات انجام می‌شود و ما در سال 93، 14 هزار بسته آموزشی را در میان دانش آموزان توزیع کردیم و امسال هم ما 21 هزار بسته آموزشی را طبق نیات واقفین در طرح مهر تحصیلی در بین دانش‌آموزان توزیع کردیم.

سخنگوی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: مهر تندرستی یکی دیگر از برنامه‌های سازمان اوقاف است که در حوزه دارو، درمان و سلامت انجام می‌شود. ما در سال 93، 10 هزار بیمار نیازمند را تحت پوشش قرار دادیم و در همان سال 90 میلیارد تومان از نیات واقفین را در راستای کمک به بیماران هزینه کردیم و در شش ماه اول سال 94 هم 50 میلیارد تومان برای بهداشت و سلامت جامعه هزینه شده است. ما برای این که بتوانیم در راستای موقوفات برنامه‌های بیش‌تری را داشته باشیم با قوای سه گانه تفاهم‌نامه‌هایی را منعقد کرده‌ایم که امیدواریم بتوانیم راحت‌تر به مردم خدمت‌رسانی کنیم.

ربیعی گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون 57 درصد موقوفات سنددار شده است ولی حدود 8 هزار پرونده هم در محاکم قضایی وجود دارد که باید برای آن‌ها چاره‌اندیشی شود تا مردم بتوانند حقوق خود را از موقوفات دریافت کنند. از سال 88 تاکنون سالانه حدود 150 تا 200 وقف جدید در کشور به ثبت رسیده است که با برنامه‌های تبلیغاتی که سازمان اوقاف داشته است این رقم در سال‌های اخیر 10 برابر بیش‌تر شده است. ما برای فعالیت‌های قرآنی هم برنامه‌هایی داریم که حدود 22 دانشکده در کشور وجود دارد که تاکنون 13 هزار و 185 دانشجو را جذب کرده است.

وی عنوان کرد: طرح ملی تربیت حافظان قرآن یکی دیگر از برنامه‌های سازمان اوقاف است که طبق مطالبات مقام معظم رهبری برای تربیت 10 میلیون حافظ و قاری قرآن سازمان اوقاف از سال 91 تاکنون یک میلیون و 200 هزار نفر را در این طرح تربیت و ثبت نام کرده است.

در ادامه این نشست مشترک، مرندی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این که در عرصه پزشکی پیشگیری بهتر از درمان است گفت: اگر ما بتوانیم به جای این که در راستای تاسیس بیمارستان هزینه کنیم برای پیشگیری از بیماری‌ها برنامه ارائه بدهیم بسیار بهتر است. حضرت آقا هم فرموده‌اند برای امر بهداشت پیشگیری و راهنمایی داشته باشیم که متاسفانه ما به این امر نپرداختیم و اکنون برای موقوفات بیش‌تر به سمت ساخت رفته‌ایم. ما در کشور نیازمند مراکز بهداشتی و درمانی هستیم ولی باید پیشگیری‌ها بیش‌تر از درمان باشد.

او گفت: ما بحث پیشگیری و راهنمایی مردم را رها کرده‌ایم و به دنبال ساخت بیمارستان می‌رویم. اقتصاد مقاومتی را در پیشگیری و بهداشت بگذاریم نه در بیمارستان‌سازی. بهتر است که سازمان اوقاف با همکاری مجلس و سایر ارگان‌ها پیشنهاداتی را ارائه بدهد که مردم به سمت پیشگیری بروند. برای انجام کارهای زیربنایی حدود 20 تا 30 سال زمان لازم است ولی اگر از بنیان هر کاری را درست انجام بدهیم نتایج بهتری را برای جامعه در پی دارد.

در ادامه این نشست آریایی‌نژاد، یکی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: در راستای ترویج وقف بهتر است قبل از وقف مشاوره داشته باشیم. شاید در برخی از شهرستان‌ها مشکل وقفی وجود داشته باشد و مردم نخواهند وقف‌های خود را در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دهند و دلیل آن بی‌اطلاعی مردم از فعالیت‌های این سازمان است. یکی دیگر از وظایف سازمان اوقاف که باید به آن توجه کند این است که موقوفاتی که در دست دارد را به هر جایی اجاره ندهد و اجاره آن را بگیرد ممکن است برخی مردم از یک موقوفه در راستای صحیح آن بهره نبرند. در نتیجه اجاره‌ای هم که می‌دهند درست نیست.

در پایان این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمدی، رییس سازمان اوقاف و امور خیریه در پاسخ به برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: ما هم قائل به پیشگیری هستیم و در این‌جا اعلام می‌کنیم که حاضریم با مجلس شورای اسلامی و یا هر ارگان دیگری که در این راستا فعالیت می‌کند همکاری‌های لازم را داشته باشیم. در خارج از کشور 5 درصد را به درمان اختصاص می‌دهند و 95 درصد را در عرصه پیشگیری به کار می‌گیرند. ما هم حاضر هستیم در این زمینه فعالیت‌ داشته باشیم. در بحث موقوفات هم همواره در راستای ترویج عدالت بوده‌ایم. ما نمی‌خواهیم که مردم مریض شوند و پس از آن به بیمارستان‌ها مراجعه کنند. پس در رابطه با پیشگیری اگر برنامه‌ای باشد از آن استقبال می کنیم.

انتهای پیام

کد N972652