انتقاد آمریکا از چین در آستانه نشست برابری زنان

ایالات متحده آمریکا و سازمان‌های حقوق بشری از سرکوب و حبس فعالان حقوق زنان توسط دولت چین در آستانه نشست امروز (یکشنبه) سازمان ملل درباره ارتقای برابری زنان به شدت انتقاد کردند. رئیس‌جمهوری چین ریاست مشترک این نشست را برعهده دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، چین در سال 1995 میزبان آخرین کنفرانس زنان سازمان ملل متحد در پکن بوده است و شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین بر اهمیت حقوق زنان تاکید کرده است. اما رزن رایف، مدیر تحقیقات شرق آسیا در سازمان عفو بین‌الملل روز شنبه گفت که موضع چین در شرایطی که همچنان به زندانی کردن زنان فعال ادامه می‌دهد، "ریاکارانه" است.

لیزل گرنتولتس از دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که "مشارکت چین باید شامل حضور زنان شجاع چینی باشد که برای ایجاد تغییر مبارزه" می‌کنند، نه فقط "دولت سرکوبگر".

طی سه هفته پیش، سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد عکس 20 فعال زن را در دفتر هیات آمریکا به نمایش گذاشت. به گفته وی سه تن از زنان از چین هستند و باید در نشست امروز حضور داشته باشند نه اینکه در حبس به سر ببرند. یکی از این زنان وانگ یو، وکیل حقوق بشر چینی است که علیه آزار و اذیت جنسی دختران محصل و دفاع از فعالان حقوق زنان فعالیت می‌کرد و در ماه ژوئیه بازداشت شد.

اما چین تنها کشوری نیست که برای سرکوب فعالان زن هدف انتقاد قرار گرفت. کمپین آمریکا همچنین برای احقاق حقوق زنانی از اتیوپی، جمهوری آذربایجان، میانمار و ویتنام، اریتره، ازبکستان، مصر، ونزوئلا و سوریه فعالیت می‌کند.

انتهای پیام

کد N972621