پوتین:کمکهای ما به سوریه بر اساس منشور ملل متحد است

سیاسی

«ولادیمیر پوتین» گفت که کمک ما به سوریه در قالب تأمین تسلیحات به دولت سوریه، آموزش های نظامی و ارائه کمک های بشردوستانه به درخواست دولت قانونی این کشور بوده و لذا بر اساس منشور سازمان ملل است.

به گزارش خبرگزاری مهر، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه کمتر از ۲۴ ساعت پیش از سخنرانی خود در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی سی بی اِس آمریکا شرکت و در برنامه «۶۰ دقیقه» به اهم محورهای موضوعی سخنان خود در این نشست پرداخت.

رئیس جمهور روسیه گفت: حضور ما در سوریه بر اساس منشور سازمان ملل و بر اساس درخواست دولت قانونی سوریه بوده است. سرنوشت این کشور فقط باید توسط مردم آن تعیین شود. حضور ما اکنون به شکل تأمین تسلیحات به دولت قانونی سوریه، آموزش های نظامی و ارائه کمک های بشردوستانه به مردم سوریه بوده است.

پوتین تصریح کرد: ما بر اساس درخواست دولت سوریه به تأمین سلاح و کمک های نظامی به این کشور پرداخته ایم و لذا این اقدامات بر اساس معاهدات کاملاً قانونی در عرصه بین المللی به شمار می رود. باید از اقدامات جمعی برای مبارزه با تروریسم استقبال شود.

وی با اشاره به اینکه نیروهای «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه اکنون مشغول مبارزه با تروریست ها هستند، تأکید کرد: همه می دانند که نظامیان و نمایندگان پنتاگون در گزارش های خود به سنا از آموزش نیروهای مخالفین اسد برای مبارزه با وی سخن گفته اند. هدف اصلی آن ها آموزش ۵ تا ۶ هزار مبارز بود؛ اکنون از آموزش ۱۲ هزار نفر از آنان سخن می گویند. اخیراً مشخص شده است که تنها ۶۰ نفر از آنان به خوبی آموزش دیده و مابقی با سلاح های آمریکایی برای پیوستن به داعش رها شده اند.

وی ادامه داد: دومین نکته این است که به عقیده من، تأمین حمایت های نظامی برای ساختارهای غیرقانونی با اصول قوانین نوین بین المللی و منشور ملل متحد در تعارض است. کمک های ما تنها به دولت قانونی و مشروع سوریه انجام می شود.

پوتین خاطر نشان کرد: من شخصاً رئیس جمهور ترکیه، پادشاه اردن و عربستان سعودی را برای کمک به ائتلاف مبارزه با داعش مطلع کرده ام. ما به آمریکا نیز این موضوع را اطلاع دادیم و مذاکرات عمیقی میان «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با «جان کری» همتای آمریکایی خود نیز در این زمینه به انجام رسید. همچنین نیروهای نظامی ما با ائتلاف در ارتباط بوده و موضوع را مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

وی به موضوع مبارزه با تروریسم در سخنانش اشاره کرد و افزود: کار ما در مبارزه علیه تروریسم، مقابله با دشمن مشترک است.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد که با توجه به وسعت این تهدید در عرصه بین المللی، موضوع مشارکت در مبارزه با تروریسم باید به صورتی شفاف از سکوی سازمان ملل متحد مورد اشاره و بررسی قرار گیرد. با توجه به اینکه میلیون ها نفر اکنون مبتلابه تهدیدات تروریستی بوده و از آن رنج می برند، تروریسم اکنون به چالشی مشترک تبدیل شده است.

گفتنی است، سخنان پوتین ناظر به قطعنامه شماره ۳۳۱۴ موسوم به «تعریف تجاوز»، مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۴ است که بر اساس آن روسیه با درخواست دولت قانونی اسد به ارسال کمک های تسلیحاتی و مشاوره نظامی به سوریه مبادرت نموده است.