مرتضی بانک:

بخش دولتی نمایشگاه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی افتتاح می‌شود

سیاسی

بخش دولتی نمایشگاه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی فردا (دوشنبه ششم مهر) در محل نمایشگاه های دائمی تهران افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی بانک معاون کل نهاد ریاست جمهوری در نشست خبری با اعلام این خبر اظهار کرد: بعد از گذشت 22 سال از دفاع مقدس حیف است بگوییم ارزش های دفاع مقدس و شخصیت افراد تاثیرگذار در آن به طور جامع و کامل تبیین نشده است و نیاز ضروری است که به نحو مطلوب ایثار، فداکاری و تلاش‌های بخش‌های مختلف در هشت سال دفاع مقدس در چارچوب و قالب مجموعه‌ بزرگ موزه‌ای و نمایشگاهی تبیین شود.

وی با اشاره به اینکه ستاد کل نیروهای مسلح بر اساس فرمان و دستور مقام معظم رهبری مامور شده است، موزه و نمایشگاه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را ایجاد کند، تصریح کرد: از طریق ستاد کل نیروهای مسلح مکاتباتی با دولت شده است که بخش مربوط به فعالیت های دولت در دفاع مقدس توسط دولت انجام شود که آقای جهانگیری مسئولیت هماهنگی کل این کار را برعهده دارند و بنده را به عنوان مدیر اجرایی کار انتخاب کردند.

بانک با اشاره به اینکه بخش دولتی موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی فردا افتتاح می‌شود گفت: شروع خوبی خواهد بود و البته این نمایشگاه قرار است طی دو سه سال آینده تکمیل شود. بنابراین نمایشگاه فعلا به صورت موقت برگزار می‌شود و هدف ما ایجاد موزه و نمایشگاهی جامع و کامل طی سه سال آینده است که پس از تکمیل به موزه اصلی دفاع مقدس منتقل خواهد شد که در حواشی فرودگاه امام فضایی برای آن ایجاد شده است.

نماینده دولت در تشکیل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ضمن تسلیت به مناسبت فاجعه منا در مکه و تبریک عید قربان و غدیر و هفته دفاع مقدس گفت:‌دفاع مقدس از جمله نمادهای ارزشمند و تاثیرگذار کشورمان که با تمام توان باید در حفظ دستاوردهای ایثارگران، شهدا و رزمندگان در دفاع مقدس پاسداری کنیم.

وی در ادامه سه عامل تاثیرگذار در پیروزی به دست آمده در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:‌ مردم و حمایت آن‌ها از رزمندگان یکی از عوامل پیروزی در هشت سال جنگ تحمیلی بود که با وحدت و همدلی و هماهنگی هیچ گاه حمایت خود را دریغ نکردند و همواره استوانه‌ای محکم و پشتیبان از رزمندگان در جنگ بودند.

وی همچنین به تاثیر رهبری‌های امام خمینی(ره) در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:‌ حضور ارکان دفاعی از جمله نیروهای مسلح، سپاه و ارتش، نیروی انتظامی و گروه‌های مردمی نیز در پیروزی دفاع مقدس بسیار موثر بود. همچنین بخش‌های مختلف دولتی و وزارت خانه همراهی خوبی با رزمندگان داشته است و در این پیروزی موثر بوده است.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری با اشاره آمارهای اعلام شده از میزان شهدا، جانبازان و آزادگان کشورمان در دفاع مقدس و مقایسه آن با آمار اعلام شده از کشته شدگان و مجروحین عراقی گفت که مقایسه این دو نشان از قابلیت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس دارد.

وی در ادامه به سرنوشت صدام به عنوان متجاوزگر علیه کشورمان در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:‌ امروز شاهدیم نظام جمهوری اسلامی مقتدرانه و با وحدت و انسجام هر چه بیشتر و امنیت و صلح مستحکم و قوی در منطقه و خاورمیانه تاثیرگذار است و نقش ایفا می‌کند.

بانک با بیان اینکه توفیقات فراوان به دست آمده در مذاکرات هسته‌ای با پشتوانه دفاع مقدس بوده است، توضیح داد:‌ شش قطع‌نامه ظالمانه علیه نظام ما صادر کرده بودند که در نتیجه مذاکرات هسته‌ای لغو شد؛ بدون اینکه از خطوط قرمز تعیین شده توسط مقام معظم رهبری پا پس گذاریم که اینها همه با پشتوانه انقلاب اسلامی و رهبری های مقتدارنه و داهیانه مقام معظم رهبری و دفاع مقدس به دست آمد و در جنگ دیپلماتیک نیز توفیقات ارزنده را بدست آورد.

بانک با بیان اینکه پیروزی در دفاع مقدس نقطه عطفی در تاریخ کشورماست که همواره زنده خواهد ماند، تصریح کرد: دفاع مقدس ما برای کشورمان تمدن ساز بود. پس لازم است که ابعاد مختلف آن به صورت کامل و جامع تبیین شود.

وی در ادامه به حضور بخش های دولتی در کنار رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:‌ بر اساس نظر کارشناسان دولت نقش مشارکتی، ساماندهی و سازماندهی و اجرایی و عملیاتی در دفاع مقدس ایفا کرد و آنچه که دفاع مقدس ما را از جنگ های دیگر جدا می‌کند هماهنگی و همراهی دولت، مردم و نیروهای مسلح در کنار یکدیگر بوده است.

انتهای پیام

کد N972583